NENA QE U VARROS ME KAFKEN E TE BIRIT NE GJI.

NENA QE U VARROS ME KAFKEN E TE BIRIT NE GJI. Nje jete me kafken e te birit ne traste, Nje nene e shkrete rrugeve te botes. Ate qe kishte locken e zemres, — Ja hoqen nga duart shpirtit te nenes. Por kafken ne gji nena shtrengonte, Rrugeve dhe pragjeve ku qendronte. Kafken e djalit […]Read Post ›

Advertisements

DON SHTJEFEN KURTI, APO VRASJA QE TRONDITI VATIKANIN.

“Lahuta mbet varë n’tra, Migja kalbët n’dhé, E, nipat s’dinë me i ra! …” – poet kosovar Më 29 shtator 1971, komunistët shqiptarë pushkatuan një prift katolik, vetëm sepse guxoi të pagëzonte një fëmijë . Kjo ngjarje, edhe pse e mbajtur sekret, u mësua nga Vatikani, dy vjet më pas, më 1973. Këto ngjarje vunë […]Read Post ›

Advertisements

” VALLJA E VDEKJES “.

DY DJEM TE VRARE, USHQIM PER DERRAT—-DHE MANI I LALE NDREUT NE FUSHE-LUMTH. A ka valle Zot, te fale nje krim te tille ,   mallku qofte dita qe lindi kjo ideollogji. &&& MARIA TUCIN (MARKATUCI) Ndërfushaz (Rrëshen-Mirditë), —Vajzen 18 vjecare qe e mbyllën picak në një thes, së bashku me një maçok të egër. Po nuk […]Read Post ›

Advertisements

GRUA:. PENA QË FIRMOS ME GJAK.!

Mina Caushi 09-23 10:27.PD GRUA:. PENA QË FIRMOS ME GJAK.!Grua diell’ i ditës ,,Jet. grua, Libër që lexohesh për dit’ Aty ku shpërthejn dashurit’ grua,.. ku frenohen stuhit, grua,. vesë që freskon thatësirat,.. grua,. ku nuk frenohen shirat,. grua,. në kërkim të blerimit.,.. grua që largon trishtimin, grua: bukuria e luleve.,,, grua ,, shpërthimi i […]Read Post ›

Advertisements

I FLAKU PUNTORËT DHE SHKOI NË SHKUP

Nga Danel Cana Në spitalin gjinekologjik, materniteti dhe reparti i kirurgjisë të Elbasanit, të cilat janë edhe pranë e pranë si ndërtesa, ka ndodhur një “Operacion fshesa” siç bën policia greke me emigrantët. Shefja e “Operacionit fshesa” një kohësishtë edhe shefja e maternitetit, z. Teuta Ilirjani ( Kadaifçiu) siç duket i kanë lënë dorë të […]Read Post ›

Advertisements

DEKLARATE E IZET HAXHISE NGA TURQIA.

IZET HAXHIA DEKLARON NGA TURQIA SE : SHEFI I SHERBIMIT SEKRET SHQIPTAR FATOS KLOSI, ISHTE NJERI SHUME NEGATIV. Gazetaria Mira Kazhani: Nga e dinit se kishte marrëveshje për eleminimin tuaj? Izet Haxhia: Fatmiri e kishte këtë informacion. Mesa duket, ja jepte Fatos Klosi. Se Fatos Klosi qe njeri shumë negativ, ngatërronte nga të gjitha anët. […]Read Post ›

Advertisements

Ditar i shkurtër i 8 Dhjetorit ’90

Ditar i shkurtër i 8 Dhjetorit ’90 Ora 10:00. Kryeministri Çarçani shkon pa njoftuar për vizitë tek studentët në Qytetin “Studenti”. Kalimi i tij nga godina 27-28 krijoi ilaritet të madh, pasi baltës nuk i rezistuan as çizmet që Çarçanit ia dërgoi me shpejtësi policia. Në godinën 10-11, ai priti një grup studentësh. Gjysma e […]Read Post ›

Advertisements

Fitore e Boutaris, ngadhnjim i frymes perparimtare ne Selanik, miku i madh i shqiptareve.

Intervistë e Kryebashkiakut të Selanikut, Janis Butaris Nga Dr. Luan Zyka. 1. Pas 25 vjetësh e  djathta la  fronin e kryebashkiakut të Selanikut,kur  populloi voti për ndryshim. Por një ndryshim që e tejkaloi cakun tjetër; duke votuar një personalitet i cili nuk i përket asnjë partie politike. Përse ju besuan votën e tyre qytetarët e […]Read Post ›

Advertisements

Profecia e priftit grek Shën Kozmai,për pashain shqiptar

Kur Kozma Etoliani shkon në Tepelenë dhe pikërisht në kështjellën e Ali Pashë Tepelenës, ai i drejtohet me këto fjalë Pashait shqiptar: “Ti do të bëhesh një njeri i madh, ti do të pushtosh gjithë Shqiperine (Arvanitia), do nënshtrosh Prevezën, Pargen, Sulin, Delvinën, Gardhiqin edhe ate ushtri te famshme te Kurt Pashës. Ti do të […]Read Post ›

Advertisements

HISTORI E TMERRSHME E SHKRUAR ME GJAKUN E SYVE !!

Postuar nga Murat Aliaj Rreth 15 mijë burra, shqiptarë dhe vllehë, me sy të nxjerrë, krejtësisht të verbër, me gjakun që u rridhte nëpër fytyrë, të sakatosur dhe gjithë plagë, përpiqeshin të gjenin rrugën, për të shkuar te mbreti i tyre, Samueli, dhe ti tregonin atij gjithçka që u kishte ndodhur, por duket se gjithçka […]Read Post ›

Advertisements