Krimet e komunizmit.

Bilbil Klosi, gjykatësi komunist që dha shekuj burg dhe u mori jetën qindra antikomunistëve. Mund të konsiderohet si rast tipik ai dënimeve që ai ka dhënë. Në vitet e para të sundimit të tyre gjykatësit ushtarak Bilbil Klosi i priste shpata në të gjitha anët duke shuar me një firmë të vetme sa e sa […]Read Post ›

Advertisements

Greqia dhe destabilizimi i jugut me synim “Vorio Epirin”

Gazeta “Pondiqi”, data 3 mars 1997 Luftëtari Shqiptar, Mitropoliti i Konicës e filloi përsëri luftën e tij për Vorio-Epirin. Me kërkesën për autonomi nga Shqipëria. Kryepeshkopi i Shqipërisë Anastasios Janullatos dhe Mitropoliti i Konicës, Andrea Trabelas, u nisën nga e njëjta “bimë”, nga organizata e teologëve “Zoi” më pas “Opus Dei”, që luajti rol përcaktues […]Read Post ›

Advertisements

Voskopoja, qyteti që u shkatërrua nga luksi i femrave!

Faveyrial ka mbajtur një lidhje të vazhdueshme me shqiptarët dhe ishte pikërisht udhëtimi i tij në jug-lindjen e Shqipërisë, në Korçë e Voskopojë, që e nxiti ta shkruante historinë e vjetër të shqiptarëve. Shqipërisë”, ishte një nga personazhet spikatëse në Gadishullin Ballkanik, si një nga përfaqësuesit më në zë të Kishës lazariste të shenjtit Saint […]Read Post ›

Advertisements

Kleri Shqiptar dhe lidhjet e tij me qyteterimin perendimor

Nga Urim Gjata Motoja e Naimit “Dielli lind nga perendon” eshte vertetimi me i mire  se ne shqiptaret e cdo besimi qofshim e kemi quajtur “qytetyrimin perendimor” me te perparuarin dhe me te pershtatshmin per vendin tone. Me thjesht gjithe kleriket shqiptare,muamedane(bektashi) (syni) te krishtere (katolike apo ortodokse) jane lindur dhe rritur me me kulture […]Read Post ›

Advertisements

E VERTETA E HIDHUR E KREDISE GREKE DHENE SHQIPERISE NE VITIN 1997

Përgatiti Urim Gjata. Kredija  ne Shqiperi dhe humbja nga Greqise e “ish” ishullit “Grek” te Sazanit! Ndërsa Greqia në vitin 1997 kishte dhënë hua 20 miliardë dhrahmi qe kish lypur e dëmtuara Shqipëri, kjo ishte bere me qellimin për të pranuar  me vone ne përcaktimin e EEZ (kufijte detare) midis dy vendeve ne veri te Jonit. […]Read Post ›

Advertisements

Arvanitasit, themeluesit dhe drejtuesit e Greqisë moderne

Nga Arben Llalla  Shqiptarët që banojnë në Greqi dhe janë shtetas të shtetit grek, ndahen në dy grupe: ata që thirren nga grekët arvanitas dhe ata që i thërrasin allvanos ose allvani. Qëllimisht strukturat greke i kanë ndarë në dy grupe shqiptarët, shtetas të Greqisë për të treguar se këta nuk kanë lidhje me njëri-tjetrin. […]Read Post ›

Advertisements

SPIUNET E SIGURIMIT DHE NENI 55/1 I KODIT PENAL.

Deputeti i Rilindjes Vexhi Mucmataj. Hetuesi qe ka denuar Nebi Doskun nga fshati Dorez….. Librazhd. Ja si denoheshin (Krimet) e armiqve te popullit nga ata qe sot jane ligj venes ne parlament. 22.5.1980/ I pandehuri Nebi Dosku i biri i Maliqit dhe Selimese datlindja 1929,lindur dhe banues ne fshatin Dorez Librazhd,arsim kater klase. Akuzohet per […]Read Post ›

Advertisements

CIA-, Shqiperia dhe Maqedonia furnizuan Serbine me Nafte

Dossier. Në raportin sekret të Agjencisë Qendrore të Inteligjencës, (CIA), Agjencisë së Mbrojtës (DIA) , Agjencia për Sigurinë Kombëtare (NSA), në lidhje me zbatimin e SAKSIONEVE EKONOMIKE mbi ish-Jugosllavinë, raporti tregon se si Shqipëria dhe Maqedonia nuk zbatojnë sanksionet e OKB-së kundër Jugosllavisë gjatë Luftës në Kroaci dhe Bosnje. Janë zbehur shpresat për zbatimin nga ana e shteteve të […]Read Post ›

Advertisements

Dega e Partise Demokratike Shqiptare,Selanik- Greqi 1999—2009.

NA ISHTE NJEHERE……………. Koha kur emigrantet besonin dhe kontribonin per Partine Demokratike. Ndersa sot Partia Demokratike me emisaret e saj “kordinatore” (Mashtrues ordinere) Vertiten si cifutet ne shkretetire ne gjithe Greqine,dhe nuk mundet ti takojne jo me ti bashkoje dhe organizoje emigrantet. Kjo sepse: –Partia Demokratike i harroj emigrantet qysh ditet e pare qe mori […]Read Post ›

Advertisements

‘DASHURI NË MORG’

Mina Caushi Eli shkonte gjithmonë tek e motra,.ato ishin shumë të lidhura,.por kohët e fundit,..sikur e donin njëra tjetrën më shumë,ndoshta pse edhe hallet që po kalonin ishin të tilla. Sa vinte Eli aty shtëpia gjallërohej se ajo ishte tolerante,.sidomos me fëmijët. Dilni u thoshte ajo, dilni të luani po kujdes nga makinat mos dilni […]Read Post ›

Advertisements