SHQIPTARET E GREQISE RRUGEVE TE SUEDISE.

PERSE KAQ TE MALLKUAR. SHQIPTARET E GREQISE RRUGEVE TE SUEDISE. Sapo futesh ne Qender Central, apo sici therresin ketu vendasit stacionit qendror te trenit ne Stokolm, menjehere veshi te degjon gjuhen e nenes, apo tek tuk nje greqishte te lodhur. Kethen koken dhe menjehere shikon shqiptare te rraskapitur nga emigracioni ne Greqi qe mundohen, pyesin, […]Read Post ›

Advertisements

“KOMUNISTËT, JO OSMANLLITË, JANË PËRGJEGJËS PËR TË LIGAT E BALLKANIT”

Intervista / Noel Malcolm: Është trashigimia e 50 viteve të fundit, jo të 500 viteve të mëpërparshme që rëndon mbi vendet e Ballkanit teksa përpiqen të mposhtin një kulturë korrupsioni dhe klientizmit, thotë historianit Britanik. P: Sipas raporteve të progresit të BE, vendet e Ballkanit kanë vese të përbashkëta: klasa politike të korruptuara, nepotism, klane, […]Read Post ›

Advertisements

” NE ANKAND KOKA E ENVER BASHES”

KRRUAJE PO DESHE ME DJEMTE E “MAMA DHIVE”. DHJETRA MIJRA EURO PER ZHDUKJEN E DESHMIMTARIT TE VETEM NE VRASJEN E KATERFISHTE NGA KILLERI I PARTISE, XHUVANI. Qytetari qe shpetoj eleminimit mafioz,vetem nga publikimi i ngjarjes ne FB. Policia i refuzoi mbrojtjen deshmimtarit te vetem Enver Basha,ne vrasjen e katerfishte nga Konstadini i Partise. Sic duket […]Read Post ›

Advertisements

Drenica në dimrin e vitit 1945.

Prof. assoc. dr. Sabit Syla Lufta e Dytë Botërore riaktualizoi çështjen e Kosovës, e cila do të shndërrohej në një pikë objeksionesh për shqiptarët dhe do të ndikonte në shkallën e rezistencën e shqiptarëve në Kosovë dhe në Shqipëri. Kosova do të ishte një çështje e rëndësishme, rreth së cilës do të bëheshin diferencime e […]Read Post ›

Advertisements

Telegraf.rs: Kush i pari u vendos në Ballkan – serbët apo shqiptarët? Ja përgjigjja shokuese!

Serbët nganjëherë janë edhe për keqardhje! Një pjesë e mirë e tyre ende besojnë se janë populli më i vjetër në Ballkan. Madje kanë libra shkencor të pseudo-historianëve të tyre që përpiqen të “argumentojnë” se edhe “Adami dhe Eva flisnin serbisht”, se “serbët janë kombi më i vjetër në rruzullin tokësor”, dhe se “prej kombit […]Read Post ›

Advertisements

Krisafi: Çështja e lumit Vjosa zvarritet prej 31 vitesh

Profesor Krisafi, ditët e fundit ka një një debat në media lidhur me një projekt grek sipas të cilit devijohet Lumi Vjosa. A mund të jepni më tepër detaje rreth këtij projekti dhe marrëdhënieve mes palës shqiptare dhe asaj greke për këtë çështje? Në fillimin e viteve ’80 të shekullit të kaluar pala greke, nisi […]Read Post ›

Advertisements

Hidrocentrali që po hyn në lojën shovene të Malit të Zi për shpërnguljen e shqiptarëve nga Vuthajt e Gucisë

Ambasadori Johan Frilih i Austrisë në Malin e Zi tepër vonë (6 shkurt 2015) e paska mësue rrugën për në krahinën e Plavë-Gucisë, tue pasë kësaj here me veti në suitën e tij dhe presidentin e një firme austriake, “Energy Eastern Europe”. Shkelqësia e Tij ka harrue apo duhet me ia kujtue se ka shkel […]Read Post ›

Advertisements

Rrëzuam Enverin, por jo enverizmin.

Ergys Mërtiri 20 shkurti përbën një nga ditët më të rëndësishme në historinë e rrëzimit të diktaturës komuniste, regjimit më të egër që ka rënduar mbi shqiptarët, dhe një nga regjimet më të egra të historisë moderne të Europës. Kjo datë shënon momentin kur lëvizja për çlirimin nga diktatura, mori përmasa të pakthyeshme duke fituar […]Read Post ›

Advertisements

ALBANIA: Gangsters With uniform The Police.

https://www.youtube.com/watch?v=RElbfgiiUCY ISH SPIUNET DHE GANGESTERET ME UNIFORMEN E POLICISE. KUSH ESHTE ARBEN HYSENI. Spiuni i sigurimit te shtetit Arben Hyseni,i rekurtuar titullar policije,( Z/ Drejtor i policise ne qarkun e Korces) autor i torturave te qytetarit Korcar Tomi Misha,ne dhomat e izolimit te policise Korce. Policija po ju bem presion mjekeve te spitalit rajonal Korce […]Read Post ›

Advertisements

Ku po shkon shqiperia.

FICERE TE POLICISE APO TRAFIKANTE DHE VRASES!? Ku po shkojme. Drejtues te qeverise shqiptare,persona me te kaluar te erret me trafikun e droges dhe qenieve njerezore,persona ne kerkim nga interpolet e vendeve te huaja. Ushtarake te larte te aviacionit trafikante nderkombetar droge,oficere te njesise operacionale te policise trafikante droge, inspektore te policise vrases. Elita e […]Read Post ›

Advertisements