Bartolomeo Mitre Martinezi.Himarioti që u zgjodh kryetar i Argjentinës.

Bartolomeo Mitre Martinezi (1821-1906) ishte me origjinë nga Himara, pra shqiptar. Gjatë viteve 1850 ishte ministër i jashtëm dhe i mbrojtjes së qeverive provinciale të Buonas-Aires. Në 12 Tetor 1862 u zgjodh kryetar i parë i Republikës Demokratike të Argjentinës deri më 12 Tetor 1868. Për vitet që udhëhoqi Argjentinën është vlerësuar si Kryetari i […]Read Post ›

Advertisements

Rama emeroi Kryetar te PS_se ne Greqi Z/V sekretarin e pergjithshem te Vorio Epirit.

Nga Jakup Gjoca. Redaktor i politikes ne gazeta Shqiptare,Telegraf. A e dini se ne zgjedhjet e para te PS ne Athine ne 2006 kur une isha 1 nga 3 kandidatet per kryetar i PS ne Greqi Edi Rama vete ai…manipuloi votimin qe u be aty sepse Rama mori pjese duke mos e perfillur por emeroi […]Read Post ›

Advertisements

Balli Kombëtar i Iliridës distancohet nga Afera “Çetniku”.

Kryesia e Partisë Balli Kombëtar i Iliridës ndjehet e tmerruar dhe distancohet nga Afera e spiunazhit – ÇETNIKU. “Në mbledhjen e mbajtur më 24.06.2015 në Tetovë, kryesia e partisë analizoi rrjedhat politike me theks të veçantë fragmentimin e spektrit të djathtë politik në trojet shqiptare. Kryesia jonë konstaton me dhimbje të thellë, se në fraksionin […]Read Post ›

Advertisements

Letra e bejkamberit Muhamed drejtuar murgjeve te krishtere.

  Përgaditi : LEON MOLLA Sipas traditës së murgjëve krishterë të manastirit ‘Shën Katerina’ në Sinaj, pejgamberi Muhamed shpesh e vizitonte manastirin dhe zhvillonte biseda me klerikët krishterë. Ky dokument është shkruar më vitin 626, ndërsa përbëhet nga disa dispozita rreth termeve të lidhura rreth jetës së krishterëve nën udhëheqjen islame dhe mban vulën e […]Read Post ›

Advertisements

Perandoria Bizante,ishte perandoria e ilireve, jo e grekeve mesjetare.

Ç’është e vërteta, Ç’është e vërteta, Perandoria Bizantine ishte perandoria e ilireve e jo e grekërve mesjetarë 3,659 Ç’është e vërteta, Perandoria Bizantine ishte perandoria e ilireve e jo e grekërve mesjetarë, siç mbizotëron mendimi, sepse në Mesjetë nuk ka patur greko-helene. (f 22S.R.) Dëshmi tjetër e shtrirjes territoriale të popullsisë shqipfolëse, janë edhe emërtimet […]Read Post ›

Advertisements

Origjina e Partise Socialiste: 24-vjetori apo 74-vjetori i “200 petritave”

Socialistët në tri kohë: PKSH, PPSH, PSSH ndryshimet e një partie në dy shekuj. “200 petritat” e Enver Hoxhës, “komunistët e reformuar” të Fatos Nanos dhe “Rilindja” e Edi Ramës Nga Luljeta Progni. Me “200 petrita” nis historia e së majtës shqiptare në 8 nëntor të vitit 1941,  për ta mbajtur këtë emër deri në […]Read Post ›

Advertisements

Makinat e bandes se LSI_se Shkoder para qendres se votimit 262.

Nen ruajtjen e bandave dhe banditeve tane  jeni me te sigurte. LSI.   Advertisements

Advertisements

Pergjigjia e emigranteve per Edi Ramen. Ku i kini premtimet dhe Erjon Veline.

  KMA NEWS Kryeministri Edi Rama, u ka drejtuar një apel të gjithë shqiptarëve që jetojnë jashtë vendit, për të kontribuar në procesin e votimit që po zhvillohet sot në Shqipëri për zgjedhjet vendore 2015, duke u telefonuar të afërmve të tyre që të bëhen pjesë e tij. “Ju që jeni në emigracion, bëni një telefonatë […]Read Post ›

Advertisements

Kandidatet e inkriminuar, poshterimi i popullit shqiptar.

“Vendosmëria e dukshme e partive për të kandiduar njerëz të dyshuar për krime përbën një poshtërim të popullit shqiptar”. Kështu janë shprehur për BIRN, ambasadori i SHBA-ve në Tiranë, Donald Lu dhe kreu i delegacionit të BE-së, Romana Vlahutin. Që të dy kanë bërë thirrje që votuesit të refuzojnë kandidatët e dyshuar, kur të hedhin […]Read Post ›

Advertisements

Mali i Tomorrit.

MALI I TOMORRIT Biografia Ali Abaz Skëndi, i quajtur ndryshe baba Ali Tomori, u lind më 1893 në fshatin Shalës në Tepelenë. Ishte i biri i Abazit, i cili kishte… mbaruar shkollën e lartë për nëpunës në Stamboll dhe emëruar në Kozan të Greqisë, ku shërbeu për 23 vjet. Në vitin 1902 Abazi kthehet në […]Read Post ›

Advertisements