Rama krihet,Shqiperia digjet.

http://www.abcnews.al/lajme/politike/1/59200 Advertisements

Advertisements

Fëmijë dhe gra nga Siria mbesin pa bukë në Maqedoni!

  <!– GazetaExpress E premte, 31 Korrik 2015 10:19–> Maqedonia po tronditet me valën e emigrantëve të huaj të cilët vijnë nga Siria, Iraku dhe vendet tjera të përfshira nga konfliktet. Informacione të besueshme për Agjencinë e lajmeve “Zhurnal” flasin se në ditë rreth 500 emigrantë të huaj hyjnë në territorin e Maqedonisë nga ana […]Read Post ›

Advertisements

Qe rilindja ishte thjesht nje perralle e bukur.

Liliana Elmazi (Prof Dr) Deputete  Parliament of Albania Te dashur shqiptare! Ne me pak se 2 muaj qeverisje ky parlament ka diskutuar me procedure te pershpejtuar projektligje apo akte normative te qeverise si ai I nepunesit civil, I rishikimit te buxhetit, I miratimit te Deloitte si audituesi borxhit public, I crown agents si konsulent I […]Read Post ›

Advertisements

Ne e perfaqesuam Partine Demokratike me dinjitet.

Ne vinim dhe priteshim me dinjitet. Po me dinjitet ne perfaqsonim, politiken, emigrantet, dhe veten tone. Ne dyert asnjehere nuk na u mbyllen nga autoritetet e shtetit Grek. … Me nder e nisem, dhe me nder e perfunduam misionin tone ne kete shtet. Respekt per kontribuesit dhe antaret e Partise Demokratike ne emigracion. Respekt per […]Read Post ›

Advertisements

Banditët në polici dhe hajdutët e “Crown Agents” grabisin duhanin.

R POLISI. Tregtarët e duhanit në Shkodër janë përleshur me policinë në orët e para të mëngjesit të djeshëm gjatë një aksioni policor. Bëhet e ditur se, dhjetëra forca policore kanë shkuar të sekuestrojnë duhanin e tregtarëve, por kanë hasur në rezistencën e tyre. Aksioni i policisë është zhvilluar në fshehtësi të plotë në lagjen […]Read Post ›

Advertisements

Projekligji per Arsimin e Larte, 23 korrik 2015.

Liliana Elmazi Te dashur studente, studente te universitetit te Tiranes ku kam punuar me ndershmeri e perkushtim per 24 vjet, kolege pedagoge tem bare universiteteve shqiptare Po e nis me nje replike me kryeministrin, meqe asnje koleg se permendi kete. Foli e foli gjate per universitetet private, hodhi plot sharje mbi to. Disa me te […]Read Post ›

Advertisements

Deputetja Elmazi.Projektligji per turizmin.

   Liliana Elmazi. Ne, deputetet e pd nga kjo foltore dhe jo vetem, qe ne krye te heres dhe jo vetem nje here, por gjate te dy viteve ter qeverisjes suaj, e kemi paralajmëruar rrezikun qe vjen nga marrja e borxhit per te lare borxhet,si dhe nga rritja me hapa te shpejta e tij. ndërsa […]Read Post ›

Advertisements

Staravecka: Si i pushkatuam 111 karabinierë me urdhër të Mugoshës.

TIRANE- Xhelal Staravecka, pas dezertimit të tij nga Ushtria N.Çl. shpërndau një varg traktresh, ku bënte thirrje për të hapur sytë e për të mos i besuar Partisë Komuniste, pasi drejtuesit e saj vetëm mbillnin vrasje, maskra e terror. Një prej trakteve të tij, trakti me numër 5 të cilin Balli Kombëtar e shpërndau nën […]Read Post ›

Advertisements

Agolli, klasiku i lirikës mbarëshqiptare

Maxhun Osmanaj (Prolog për klasikun) Ka mbi gjashtë dekada që lexojmë, interpretojmë, rilexojmë në forma dhe mënyra të ndryshme veprën letrare të Dritëro Agollit, përkatësisht veprën poetike. Por çdo rilexim krijon premisën e etjes estetike për ta shuar gjithë atë interesim, gjithë atë kërshëri që reflekton vargu i Agollit. Ai varg u mbijeton ndryshimeve të […]Read Post ›

Advertisements

Monarkia Shqiptare – Albanian Monarchy.

Advertisements

Advertisements