Një qeveri që i tregon gishtin popullit dhe jo vetes…

Gjatë njëzetë e katër viteve post-komuniste pritshmëritë e shqiptarëve ndaj një qeverie nuk kanë qenë kurrë kaq të mëdha sa ç’ishin për qeverinë e dalë nga 23 qershori 2013. Por, fatkeqësisht, bashkë me shpresën e madhe erdhi edhe zhgënjimi i madh. Në dy vite qeverisje asnjë qeveri e mëparshme, e majtë apo e djathtë, nuk […]Read Post ›

Advertisements

Shqipëria, Kina e vogël e kuqe në Evropë – Shkrimi i gazetares zvicerane, i vitit 1969..

  “E pa shoku Ramiz, s’bëri vërejtje” Publikohet për herë të parë artikulli i plotë gazetares zvicerane, Claire Hollingworth, e cila në vjeshtën e vitit 1969 erdhi e kamufluar si turiste në Shqipëri dhe shëtiti për disa ditë nga veriu në jug të vendit tonë. Shkrimi i saj, i botuar në një nga revistat e […]Read Post ›

Advertisements

Princesha e Mirdites.Bardha Gjon Markagjoni prej moshës 20 vjeçare burg, internim, persekutim.

   By voal.ch By voal.ch By voal.ch Bardha Gjon Markagjoni u lind në vitin 1925, në Mirditë, në familjen fisnike dhe te ndëruar, të prijësit të Mirditës, Gjon Markagjonit. Vazhdoi shkollën e murgeshave në Shkodër, mandej kolegjin në Itali. Në vitin 1943, erdhi për pushime pranë familjes. U mbyllën kufijtë, pas luftës mbeti në Shqipëri, duke i […]Read Post ›

Advertisements

Atëherë pse ikin shqiptarët?

Në Shqipëri nuk ka luftë, nuk ka uri. Modelet e “Mercedez”-ave udhëtojnë përmes qyteteve të mëdha dhe Jugu duket si Riviera franceze. Atëherë pse ikin shqiptarët? Kështu e nis reportazhin e saj gazetarja Anna Prizkau, publikuar dje në të përditshmen gjermane “Frankfurter Allgemeine” të titulluar “Një tokë pa të ardhme”. Gazetarja përshkon plazhin e Durrësit, […]Read Post ›

Advertisements

Rama, vrasësi i shpresës së shqiptarëve, krimi në sistem..

  Varrosi taksën e sheshtë edhe veten Sali BERISHA Shpreh shqetësimin e thellë për diletantizmin, elektoralizmin që ka dëshmuar qeveria në përzgjedhjen e projekteve për Samitin e Vjenës. Duke përshëndetur këtë Samit si një ngjarje historike tjetër dhe vërtet, ta quajmë procesi apo nisma e Berlinit, vazhdimi i saj përbën, pas perspektivës europiane dhe euroatlantike, […]Read Post ›

Advertisements

Shotë Galica vdiq në varfëri të skajshme.

Ben Andoni A nuk mundet që eshtrat e kësaj gruaje të prehen në Kosovë, pranë të shoqit? Shqiptarët, sa ishte e gjallë, e lanë bashkë me jetimët e luftëtarëve, që kish me vete të vdiste në varfëri të skajshme. Në të dalë të Fushë-Krujës, mu në udhën e vjetër drejt Laçit, në një rrugë pa […]Read Post ›

Advertisements

KU I KE KOMISARET, GJENERAL.

Po me emigrantet c’pate o i pa burre. I percave ata dhe shoqatat. … I mashtrove, i shkatërrove, i dhunove bashke me voten e tyre. Nuk u ngope? Me ne fund po ju hedh mbi shpine dhe dështimin total te qeverise tende. –Qe je i pa burre. –Qe ti dhe komisarët e tu( rilindes) mashtruan […]Read Post ›

Advertisements

Mjerë ne që po udhëhiqemi nga ish-të varfrit!

Deri kur ky popull do t’i durojë këta banditë, kriminelë e mafiozë në skenën politike? Dikur analfabetë, sot janë bërë multimilionerë Nga njerëz të pashkolluar, u shndërruan në njerëz të diplomuar, me diploma fakulteti, master e deri tek ”doktor shkence”! Të gjithë u bënë me diploma universiteti, magjistra, doktorë “shkencash” e akademikë Babai im i […]Read Post ›

Advertisements

Zbulohen sekretet e holokaustit të turpshëm në Ukrainë.

Në “Holokaustin e Plumbave” në Ukrainë janë ekzekutuar rreth 1.6 milionë hebrenj gjatë luftës së dytë botërore, nga forcat naziste gjermane me bashkëpunëtor. Megjithatë, për motive të ndryshme, kjo tragjedi është mbajtur e fshehur për vite të tëra. Ky holokaust ishte mbajtur i fshehur për vite të tëra që nga përfundimi i luftës së ftohtë, […]Read Post ›

Advertisements

Amaneti i presidentit amerikan Washington per shqiptaret.

Mrekullisht ka një lidhje të shpjegueshme për prirjen e miqësisë shqiptare ndaj Amerikës. Është një ndjesi që ka nisur herët, jo vetëm në kohën e pas pavarësisë, kur më 1919 u denoncua nga amerikanët në Konferencën e Paqes në Paris, projekti për coptimin e territoreve shqiptare për eleminimin nga harta e një vendi sovran. Ky […]Read Post ›

Advertisements