Nje leter drejt Amerikes

Thame te te shkruanim nje leter nga larg me mall, se gjithmone te kemi shkruar keshtu nga afer. Morem vesh qe e ke me vale te gjata kete rradhe. Te jemi te sinqerte, sa na e thane qe do te rrish 2 jave, na mori malli menjehere, s’pritem dot te kalonin ditet fare. Andej besojme […]Read Post ›

Advertisements

Ngrehuni te ngrihemi.

Ngrehuni te ngrihemi. Ti veme perpara, si dosat, si derrat, ta pastrojme, ta shpetojme shqiperine, nga gjarperinjte dhe ferrat. O NE NE PUSHTET, O DESTABILIZIM. Ku po shkon shqiperia. Ku kekojne ta cojne te pa udhet, hajdutet, maskarejte, shushunjat qe e kane marre peng dhe nuk po e lene kete vend te marri fryme. Kush […]Read Post ›

Advertisements

Grabitesi me graden Major.

GRABITESI I BANGES, MAKINAVE, QYTETAREVE, ME GRADEN MAJOR NE POLICINE E SHTETIT SHQIPTAR. SOT NE KRYE TE ARKIVES SE SHTETIT. Gjet Ndue Ndoj drejtor i arkives se shtetit eshte nje ish Major i Policise Shqiptare, i perjashtuar perfundimisht nga uniformat blu, si favorizues i krimit dhe shperdorues i detyres. … Gjet Ndue Ndoj eshte liruar […]Read Post ›

Advertisements

Në emër të kujt po kërcënon Meta?

  Bledi KASMI Një kërcënim publik ka mbërritur në zyrat e shtetit nga Kryetari i Komisionit të Sigurisë. Njeriu që do të duhet të ishte i fundit në kërcënime për sigurinë kombëtare dhe i pari në mbrojtje të saj ka bërë të kundërtën. Letra bëhet edhe më e rëndë, pasi ajo nuk është një plumb […]Read Post ›

Advertisements

Dhjete misteret qe diktatori mori me vete.

Enver Hoxha eshte njeriu i cili ne historine e Shqiperise ka marre me vete shume mistere, jo domainvetem si drejtues i nje sistemi i cili kishte ne thelb te fshihte te verteten por dhe si nje diktator i famshem ne periudhen qe drejtoi vendin. Misteret e Hoxhes fillojne qe ne rinine e hershme te tij […]Read Post ›

Advertisements

Ngrehina e peshtire.

Në hymje të ngrehinës nderet nji strehë-shtojcë, që i përgjet strajcës që i varet kalit te bishti… Ka hije të randë kjo ngrehinë e as buzëqeshjet e do vajzave, që rrinë te hymja për me i drejtue vizitorët kah skutat ku qyqojnë rrangallat e nji epoke të mbrapshtë, nuk mbërrijnë me i shprishë mirazhet e […]Read Post ›

Advertisements

Yllir Iliret

Mili Butka Yllir – ilirët Dielli, një trup i zjarrtë, burim i pashtershëm energjie, burim i dritës, i dijes, burim i ngrohtësisë, i dashurisë, burim i jetës, e gjithçkaje që na rrethon, por jo vetëm … Shikojmë fjalën Orë, nga fjalori shqip-shqip. ORË II f. 1. mit. Figurë e besimeve popullore shqiptare, e cila përfytyrohej, […]Read Post ›

Advertisements

Suedia dhe 20 fakte të njohura që e bëjnë të veçantë nga shtetet tjera.

Shpesh kemi ndëgjuar rreth të mirave socio-ekonomike nga shtetet nordike ku edhe Suedia pothuajse në shumicën e rasteve përmendet si një shtet që sjell mundësi të ndryshme për të gjithë banorët që jetojn atje. Prej shumë gjërave të cilat nuk mund ti përmbledhim me një vend, ne kemi vendosur tju sjellim juve disa fakte interesante […]Read Post ›

Advertisements

Rrethohet selia e Partise Demokratike.

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha doli në një konferencë për shtyp gjatë mbrëmjes së sotme, duke denoncuar rrethimin e selisë blu nga ana e forcave të rendit. Sipas Bashës ky rethim bëhet për të arrestuar ish-të përndjekurit që protestuan sot dhe kishin për qëllim prishjen e një bunkeri në qendër. Basha e quajti këtë […]Read Post ›

Advertisements

KUSH GENJEN ME SHUME.

Urim Gjata ka shtuar 7 new photos Per cilat struktura te PD_se ne Greqi e ka fjalen Tritan Shehu. Apo per bizneset e tij ne Volos. Me cilat struktura te Demokracisë se Re kane lidhje apo kordinojne veprimet keta apo keto struktura qe ky po na i deklaron ne kete status. Ka struktura te PD_se […]Read Post ›

Advertisements