Si u denuan nga Mehmet Shehu ” Bitellsat e Pogradecit”.

Jane pese djemte e intelektualit te shquar Nevsus Darova. Per gati 40 vjet ne profesionin e nderuar te mesuesit qe nga Gjirokastra ne Korce e Pogradec, ai mesoi dhe edukoi breza te tere nxenesish, por mjerisht, per shkak te kalvarit te stermundimshem te familjes se tij, nuk gezoi asnje dite pension⿦ Shkak behet njeri djale […]Read Post ›

Advertisements

Braçja… Nga Edison Ypi. Kompania ishte vendosur atje ku fushën e aviacionit dhe lagjen Çole të Vlorës e ndante një kanal i zbuluar plot miza e mickonja që përcillte në det të pëgërat e vlonjatëve. Kalimi rrëzë atij kanali dhe jo nga ndonjë shteg më i paqëm i të dashururve vlonjatë që shkonin të bënin […]Read Post ›

Advertisements

Rama dekoron hetuesin qe torturoi At Zef Pëllumbin.

Hetuesi që do t’i “hapte” derën e burgut dhe kalvarin 23­vjeçar të vuajtjeve në qelitë e komunizmit, At Zef Pllumit është dekoruar 1 vit më parë nga ministria e Mbrojtjes me “Medaljen e Mirënjohjes”. Shyqyri Çoku, për torturat e presionet çnjerëzore të të cilit, At Zef Pllumi ka shkruar një kapitull të veçantë në librin […]Read Post ›

Advertisements

A duhet te kete një hetim ne Partine Demokratike?

Nga Agron Berisha SH.B.A. Ne keto zgjedhe DEMOKRATIKE, teorikisht demokratike, mbi perzgjedhjen e Kryetarit te FRPD me formulen 1 Anetar / 1 Vote, kan dale shume probleme me organizimin, logjistiken, formulen, zbatimin e udhezimeve te partise ne baze, dhe komunikimin me bazen.Baza e Partise Demokratike po vlon me akuza, kunderakuza, ankesa, sharje, e plot energji […]Read Post ›

Advertisements

Rama dekoron ish shefat e sigurimit te shtetit.Emrat.

Qeveria Rama, dekoron me Medaljen e Mirënjohjes, funksionarë të PPSH-së, drejtues madhorë, oficerë e agjentë të Sigurimit të Shtetit, kryetarë të Degëve të Punëve të Brendshme, prokurorë që kanë kërkuar dënime me vdekje, gjykatës që kanë dhënë vendime për varje e pushkatim si dhe dëshmitarë në gjyqet e montuara të diktaturës. Motivacioni për nderimin shtetëror […]Read Post ›

Advertisements

Perse e mbron Putin–Asadin.

Për më shume se 3vjet, diplomatët kryesorë të Rusisë janë përpjekur t’i mbushin mendjen amerikanëve, arabëve dhe europianëve se nuk janë bashkëpunëtorë dhe aleatë të Presidentit sirian Barashar al-Assad. Tani që avionët rusë janë duke përshkallëzuar fushatën e tyre ajrore kundër grupeve që po përpiqen të rrëzojnë liderin sirian të rrethuar nga të gjitha anët, […]Read Post ›

Advertisements

Moska po ben politike te ndyre në Shqipëri.

Në kulmin e kofliktit mes Rusisë dhe Turqisë, një fenomen krejt i pazakontë po vërehet edhe në Shqipëri. Media e njohur ruse “Russia Today” ka hapur edhe faqjen e saj në Facebook në shqip. Faqja ‘Rusia Sot’ vjen në versionin “Community” por në të publikohen të gjitha informacionet e përkthyera në shqip të cdo informacioni […]Read Post ›

Advertisements

Vrava kater vete, per te marre hakun e vëllait.

Kam lindur në një qytezë të vogël në zemër të Shqipërisë. Ishim familje e qetë, të dy prindërit kanë punuar në shtet dhe ne ishim katër fëmijë. Nuk është se kemi qenë shumë rehat, por as keq nuk kemi qenë. Unë isha e dyta e fëmijëve. Motra e madhe është kujdesur jo vetëm për mua, […]Read Post ›

Advertisements

Klyshat e Kurvit.

Edison Ypi Duke ik në Elbasan, në të dalë të Tiranës disa fshatra turistikë që i kanë bërë klyshat e kurvit. Majtas dhe djathtas rrugës hotele dhe retorante gjigande të klyshave të kurvit. Vila me nga tre e katër kate të klyshave të kurvit. Resorte nga më të ndryshmet dhe turlilloj pasurish, deri dhe plazhe, […]Read Post ›

Advertisements

Zamir Shtylla, hetoi kontrabandën e cigareve ku ishte i implikuar një ministër i Rilindjes…

Hije dyshimi dhe skandali rreth shkarkimit të befasishëm të kupolës së doganave, përjashtuar këtu drejtuesit e propozuar nga Lëvizja Socialiste për Integrim, të cilët janë imun ndaj çdo loje dhe furtune kryeministrore. Ndryshe nga sa u trumbetua se, shkarkimi i krerëve të doganave në të gjithë Shqipërinë erdhi pas dështimit në realizimin e të ardhurave […]Read Post ›

Advertisements