ALI IBRAIM GJATA: MESUESI PATRIOT DHE PISHTAR I HAPJES TË SHKOLLAVE SHQIPE.

  Nga gazetari Flori Slatina. Gazeta 55. Tirane 1999. I lindur në Caushli te rrethit te Korces me 1895, i edukuar ne nje familje te madhe patriotike ne zonen e Pirgut mbaron kursin pedagogjik ne Shkoder e Elbasan si mik i ngushte i Aleksander Xhuvanit dhe Luigi Gurakugit.  Ne 1914.  si njeri me ide perparimtare demokratike […]Read Post ›

Advertisements

E vetmja drejtësi që nuk korruptohet është ajo e kallashit.

  Ndodhi krimi i radhës! Dy të rinj u vranë në Durrës. Mu në mes të qytetit. Një krim që i ngjante një akti terrorist, mes qindra njerëzve, në zonën më të populluar të qytetit. Megjithatë vrasësit bënë kujdes të mos kishte viktima “anësore”. Policia nuk e kishte të vështirë të mësonte, të paktën, motivet […]Read Post ›

Advertisements

Sega.

Salla ku Kryeministri mblodhi në këtë fund viti një numur gazetarësh u duk si një supermarket veglash nga ata “Bëje vetë”, ku mund të gjesh çdo gjë që të duhet për ta bërë vetë gjithçka. Brenda këtij supermarketi gazetarët e ftuar u dukën si veglat gati për tu shitur. Ardit Gjebrea ishte si një llapadar […]Read Post ›

Advertisements

Lufta e Ftohtë/ SHBA do hidhte bombën bërthamore edhe në Tiranë dhe Kuçovë, ja arsyet.

Nëse Lufta e Ftohtë do të kalonte në skenarët e nxehtë për të cilin përgatiteshin të gjithë, të paktën Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk do të kurseheshin as në goditjet me armë termobërthamore të qyteteve dhe popullsisë civile në Europën Lindore, Bashkimin Sovjetik dhe në Kinë. Sektori arkivor, NSA Archive në universitetin e Georgetoën, […]Read Post ›

Advertisements

10 njerezit qe ja shiten shpirtin djallit.

Gjithmonë ekziston dikush që kërkon në mënyrën më të thjeshtë të marrë sa më shumë kënaqësi, pushtet e pasuri. Është gjithnjë interesante të shohësh mënyrën që ata përdorin për të arritur atë që duan. Kjo është lista e 10 personave që besohet se bënë pakt me Djallin për të marrë suksesin. 10 – Papa Silvestri […]Read Post ›

Advertisements

5 misteret e Kadri Hazbiut: Nga banda e Xhevdet Mustafës tek ekzekutimi me vdekje.

Cilat janë të fshehtat e njeriut që drejtoi për 25 vjet Ministrinë e Brendshme Misteret e jetës së Kadri Hazbiut, ministrit të Brendshëm më jetëgjatë të Shqipërisë. Ish-ministri i Brendshëm, njeriu që luftoi për vite me radhë bandat diversante dhe grupet e ndryshme të spiunazhit, pati një fund tragjik vetëm pak kohë pas vrasjes të […]Read Post ›

Advertisements

Nga Ismail Qemali, Gjergj Fishta, Fan Noli e Petro Marko: Fjalët e fundit të personaliteteve shqiptarë.

 Që nga Ismail Qemali, Ali Pashë Tepelena që i prenë kokën në pabesi tek shkrimtarët e famshëm Gjergj Fishta, Petro Marko e Teodor Keko. Fjalët e fundit të njerëzve të famshëm përbëjnë një fond të artë të momentit të fundit edhe për arsyen se reflektojnë mendimet finale në prag të ndërrimit jetë. Ali Pashë Tepelena […]Read Post ›

Advertisements

Historitë e përmbledhura të gjithë drejtuesve të Sigurimit të Shtetit dhe si kanë përfunduar.

Historitë Koçi Xoxe Ai që ka drejtuar për herë të parë Sigurimin e Shtetit është Koçi Xoxe. Ka pasur në fillimet e tije poste të rëndësishme në Partinë Komuniste. Shërbimi i pa kursyer ndaj kësaj partie e vendosi atë si drejtues të Sigurimit të Shtetit njëkohësisht edhe ministër të Punëve të Brendshme. Pas disa vitesh […]Read Post ›

Advertisements

DREJT FASHIZMIT?!

Nga Gent Kaprata… Një nga tezat më të përdorura, nga z. Rama në fillesën e tij si politikan, ishte etiketa. ‘Se ai nuk ishte një politikan’. Shumëkush e lexonte këtë, si një mënyrë për të krijuar një diferencë mes tij dhe gjithë politikanët e tjerë, porse ka një arsye më tepër. Kur Partia Socialiste e […]Read Post ›

Advertisements

Padia gjygjësore e Edvin Kristaq Rames ndaj ish gruas.

Facebook: Nga profili i politikanes PD_iste Majlinda Bregu në shenjë “hakmarrjeje” u publikua para disa kohesh mbas nje ofendimi qe ky i fundit i drejtoi Topallit dhe Bregut nje kopje nga padia gjygjësore e ish çiftit Majlinda e Edvin Kristaq Rama ku përfundoj me ndarje. Ja çfarë citon znj. Bregu nga fejsbuku(facebook), në komentin e […]Read Post ›

Advertisements