Pse u tremb në Vlorë Edi Rama? Kontrolle për armë në hyrje,antareve te PS_se.

Burime për Syri.net raportojnë se takimi i zhvilluar pak ditë më parë në Vlorë me anëtarë të PS-së ku i pranishëm ishte dhe kryeministri Edi Rama, është zhvilluar në masa të rrepta sigurie dhe presioni ndaj të pranishmëve. Si asnjë herë tjetër masat e sigurisë kanë qenë aq të larta sa Garda e Repulikës ka […]Read Post ›

Advertisements

Prova qe Rama punoi kunder Metes.

  “Kjo është e qartë. Ata që i kërkuan Clifford Chance pastrimin e Metës sot, janë të njëjtët që i përdorën materialet e kësaj studioje edhe për fillimin e fushatës kundër tij, katër muaj më parë. Ata e mbarsën dhe ata e shuan aferën DIA- CEZ. Këtë nuk e provon vetëm dokumenti i fundit, por edhe […]Read Post ›

Advertisements

Ministri shqiptar me çarter privat.

Ky ministër, gjatë ushtrimit të detyrës së tij, qëndron më shumë në ajër se sa në tokë. Gazeta SOT do të publikojë në ditët në vijim dokumente rreth udhëtimeve të shtrenjta të këtij ministri, disa herë në muaj. Ndaj dhe pasuria e tij nuk mund të ishte ndryshe veçse e rrethuar me pikëpyetje dhe dyshime. […]Read Post ›

Advertisements

Minisri shqiptar me çarter privat.

Ky ministër, gjatë ushtrimit të detyrës së tij, qëndron më shumë në ajër se sa në tokë. Gazeta SOT do të publikojë në ditët në vijim dokumente rreth udhëtimeve të shtrenjta të këtij ministri, disa herë në muaj. Ndaj dhe pasuria e tij nuk mund të ishte ndryshe veçse e rrethuar me pikëpyetje dhe dyshime. […]Read Post ›

Advertisements

Rusia propagandë nga Tirana: Po mbrojmë botën e qytetëruar nga ISIS! (Foto).

Ambasada e Federatës Ruse në Tiranë, ka shpërndarë sot një njoftim në shqip nëpër rrjetete sociale, ku paraqet një foto-reportazh të ministrisë ruse të Mbrojtjes, në të cilën duken ushtarët rusë të angazhuar në konflikton sirian, në mbështetje të tirranit Bashar Al Assad që po lufton kundër rebelëve të moderuar sirianë dhe terroristëve të ISIS […]Read Post ›

Advertisements

Vajzat moderne nga Kosova që tani drejtojnë kampet e ISIS – FOTO.

  Syri.net Kosova ka qenë një nga vendet më proamerikane të Evropës qëkur Shtetet e Bashkuara ndihmuan në çlirimin nga regjimi serb. Megjithatë, në një ndryshim gjeneracional në këtë vend me shumicë laike, radikalizmi islamik po gjen shtrirje mes të rinjve. Dhe nuk janë vetëm djem ata që i janë bashkuar ISIS-it. Janë mbi 40 […]Read Post ›

Advertisements

Shqipĕria nĕ udhĕkryq.

Ferdinand VELIU Shqipëria ndodhet sot në ditën e saj më të vështirë. Po të pyesësh qytetarët ata të thonë se, problemi kryesor mbetet rënia e nivelit të jetesës që konsiston në rritjen tej mase të çmimeve të produkteve bazë në jetën e përditshme si edhe shtimit të një armate të frikshme të papunësh, që ka […]Read Post ›

Advertisements

Arëmënët e Shqipërisë / 1905, nga Korça në Pogradec.

Shënime udhëtimi të studiuesit italian me origjinë rumune, C.N.Burileani Nga Llazi Tona.  Në një mëngjes të bukur vere lashë Korçën. Sapo u nisa u përshëndeta me arumunët apo vllahët rajonalë. Me disa nga ata lëviza me pajton drejt liqenit të Pogradecit, së bashku me Miltiadh Ballamaçi. Shoqërues kisha një përfaqësues shtetëror turk, i cili ishte […]Read Post ›

Advertisements

Si u soll Enver Hoxha me Nene Terezen. Nje histori befasuese!

Nga Blendi Fevziu  Enver Hoxha kërkoi që raportimi i bisedës konfidenciale të Ministrit të Jashtëm Francez me ambasadorin shqiptar në Paris Javer Malo të dërgohej menjëherë në zyrën e tij një ditë të vitit 1968. Shefi i diplomacisë shqiptare i kishte bërë edhe një notë shoqëruese, në të cilën sqarohej se problemi për të cilin […]Read Post ›

Advertisements

Gruaja e gazetarit të Koços, prokurorja që fali Tahirin.

Prokurorja që pushoi çështjen e Tahirit, në lidhje me akuzat e ngritura prej tij si i implikuar në trafikun e drogës nga shefi i antitrafikut, Dritan Zagani është bashkëshortja e gazetarit të Koço Kokëdhimës. Nën presionin e Koço Kokëdhimës, prokurorja e çështjes ka injoruar faktet dhe provat që implikojnë në mënyrë të pamohueshme Saimir Tahirin […]Read Post ›

Advertisements