Fjalët e fundit në radio të Rambos rus: “Thojini familjes…”

Këto janë fjalët e fundit të Alexander Prokhorenko, 25 vjeç, specnaz-i (trupat speciale të ushtrisë ruse) që drejtoi nga vetja avionët rusë në mënyrë që të shmangte kapjen evet nga forcat armike të Shtetit Islamik që e kishin rrethuar. Ato po prekin botën dhe vlerësime të shumta janë bërë nga ushtritë e mjaft vendeve të […]Read Post ›

Advertisements

CNN për Shqipërinë: Një vend musliman që dashuron Amerikën..A Muslim country that loves America

Në këtë kohë kryetitujsh të pashpirt, kur terroristët islamikë kishin në shënjestër fëmijët e krishterë dhe nënat e tyre ditën e Pashkëve të dielën në Lahore të Pakistanit, kur një kandidat për president në Amerikë kërkon të ndalojë hyrjen e myslimanëve në SHBA, kur terroristët e ISIS sapo vranë dhjetëra persona në Bruksel, kur mundësia […]Read Post ›

Advertisements

Pilotja amerikane që s’u lodh duke bombarduar Serbinë për 200 orë…

Për të gjithë ata shqiptarë të Kosovës që ndoshta e kanë harruar. Nicole Malachowski (The USA Air Force), është pilotja e parë “bombarduese” amerikane e cila 17 vjet më parë, pikërisht më 24 mars gjunjëzoi Serbinë në fushatën e bombardimeve ajrore në mbrojtje të civilëve në Kosovë. Ajo ka marrë medalje të ndryshme nderi nga […]Read Post ›

Advertisements

Kush e vërtetoi vrasjen e 500 mijë shqiptarëve nga serbët, si u gjet libri i austriakut?

Sipas Leo Freundlih, hebreu austriak qe botoi librin Golgota Shqiptare, liber qe protestonte kundër zhdukjes masive të shqiptarëve nga serbët në vitet 1912-1913, e njejta ushtri vrau mbi gjysem milion shqiptare Libri i tij “Akuza që ulërijnë” eshte dëshmia e parë për shfarosjen kolektive të një populli evropian para atij Hebraik. Mbi 250 mijë shqiptarë […]Read Post ›

Advertisements

Rama gënjen BE-në dhe SHBA-në.

      Njeriu që ka ëndërr kapjen e sistemit të drejtësisë dhe shndërrimin në ajatollah të Shqipërisë vijon të mashtrojë ndërkombëtarët dhe të mbajë peng reformat. Ai ka mbetur peng i mandateve të Rakipit e Valentinës dhe shpalli se negociatat me BE-në s’duhet të ngatërrohen me fatin politik të kusarëve të tij. Dialogu politik […]Read Post ›

Advertisements

Lufta në hije e katër grupimeve në PS.

E majta ka hyrë tashmë në vitin e fundit të pushtetit dhe në këtë mënyra beteja për ndikim në Partinë Socialiste ka nisur të bëhet mjaft e dukshme. E ndërsa gjatë viteve të para të pushtetit, lufta zhvillohej me përmasa të vogla, tashmë njerëzit më të rëndësishëm në selinë rozë kanë nisur të bëjnë kalkulimet […]Read Post ›

Advertisements

NJË DITË TË TËRË PA UDHËHEQËSIN.

Javën që shkoi mediat përcollën një nga ato “lajme” që nuk dihet se kujt ia ngjethin mishtë: Kryeministri Edi Rama kish anuluar “në mënyrë të papritur” një intervistë të paralajmëruar për gazetaren Ilva Tare, në Ora News; lajm tërhiqte zvarrë pas vetes një tjetër njoftim tronditës: “Gjatë ditës së mërkurë kreu i qeverisë nuk është […]Read Post ›

Advertisements

Ish-spiuni grek “Gjithë ç’bëra, e bëra për Greqinë dhe tani, nuk marrin fare parasysh që jam një grek, duke bërë sikur s’më njohin”

  Një i moshuar nga Himara ka ndërruar jetë në Igumenicë në kushte ekstreme varfërie dhe braktisjeje edhe nga shteti grek të cilin ai ëndërronte ta respektonte më së paku duke i dhënë shtetësinë që kërkonte prej dekadash. Lukas Kristidis, 89 vjeçar, i lindur ne Drimadhë të Himarës, ka vuajtur 28 vite burgim në regjimin […]Read Post ›

Advertisements

Rrëfimi: Unë, spiuni i sigurimit grek që përjetova 28 vjet tmerrin e Enver Hoxhës…

Athinë, 15 Gusht NOA – Një 83-vjeçar me origjinë greke, nuk pranohet nga autoritetet e atjeshme si shtetas grek, ndërsa tregon se ka qenë spiun i shërbimit inteligjent i shfrytëzuar për mision në Shqipëri. E rëndë dhe e paperceptueshme, drama e dentistit në profesion, Luka Kristidi, i cili rrëfen se si për 28 vjet rresht […]Read Post ›

Advertisements

Koleksion fotosh të femrave të viteve 1900.

Globalizmin nuk ka ndryshuar vetëm mënyrën se si bëhet biznes, por edhe mënyrën se si vishemi, apo edhe çfarë konsiderojmë të bukur. Televizioni dhe më pas mediat online kanë bërë që të shpërndahet masivisht imazhi në të gjithë botën. Lista e fotove më poshtë janë kartolina të viteve 1900-1910 të mbledhura nga një koleksionist kartolinash. […]Read Post ›

Advertisements