Pse Rama ka vendosur të mbrohet me banditë? – Nga Andi Bushati.

Nga Andi Bushati Dje u bëra pa dëshirën time dëshmitar i fytyrës kriminale të Edi Ramës. Një grusht banditësh civilë, zyrtarisht badigardë të hotel Tiranës, na penguan mua dhe disa kolegë të tjerë, të hynim në dëgjesën publike të projektit për kullën 15 katwshe me stadium. Më kot kolegët e mi i tundnin ftesat e […]Read Post ›

Advertisements

Edi Rama zbulon misterin e tmerrshëm të stadiumit.

I dashur sovran! Qorr ose syshqiponjë; miop ose hipermetrop; me gjyslyke apo me lente qofsh! Jam vërtet i acaruar që shumë qorra nuk e kuptojnë idenë e projektimit të stadiumit. As Arlind Qori nuk e kupton dot. Ideja e stadiumit është një koncept origjinal që e ka zanafillën pikërisht atë ditë kur unë vizitova zyrën […]Read Post ›

Advertisements

Rama përplaset me kryetarin e bashkisë së Pogradecit. Është i PD –së.

Kryeministri Edi Rama e ka theksuar disa herë publikisht se ai do të bashkëpunonte me çdo kryetar bashkie, pavarësisht nëse ishte i ndonjë force kundështare politike. E ka thënë shumë herë, pasi ai është vënë nën akuzë për qasjen që ka patur ndaj kandiatëve të PD në zgjedhjet e shkuara. Por ndryshe nga sa thotë, […]Read Post ›

Advertisements

Pse u fsheh për dy muaj arrestimi i Frrokut në Holandë?

Arben Frroku, i dënuar me burg përjetë për vrasjen e Kryekomisar Dritan Lamaj është arrestuar në Holandë. Autoritetet holandeze konfirmuan dje ndalimin e Arben Frrokut. Sipas burimeve, Frroku është ndaluar para pak ditësh me dokumenta greke, me identitetin e shtetasit Renato Xhepa. Por autoritetet vendase dyshojnë se ky është pikërisht i kërkuari i drejtësisë shqiptare, […]Read Post ›

Advertisements

Lideret e Evropes dhe…. Edi Rama.

  Kush janë liderët më të fuqishëm në Evropë? Nuk ka dyshim që kancelarja gjermane Angela Merkel qëndron në krye. Nëse do të ishte një autobus, ajo është drejtuesi dhe më pas vijnë liderët e tjerë të Evropës. Pas zonjës Merkel, vjen kryeministri i Britanisë së Madhe, David Cameron i ndjekur më pas nga Presidenti […]Read Post ›

Advertisements

Çohu Azem.Toka dhe monumentet nuk jane me per ty.

Qershori po vjen, ja edhe pak, tjetri më shpejt do te vijë, veç ndërrimit të stinëve, viteve, asgjë tjetër s’do të ndryshojë. Të zhgënjyer, hallexhinj, zagarë, lypsarë, azilantë, sekserë, do të sjellë përsëri me bollëk kjo, ajo, dhe ajo tjetër verë. Asgjë s’do ndyshojë, asgjë, veç ndërrimit të stinëve, bisha përsëri do jetë në pushtet, […]Read Post ›

Advertisements

Qershori po vjen, ja edhe pak, tjetri më shpejt do te vijë, veç ndërrimit të stinëve, viteve, asgjë tjetër s’do të ndryshojë. Të zhgënjyer, hallexhinj, zagarë, lypsarë, azilantë, sekserë, do të sjellë përsëri me bollëk kjo, ajo, dhe ajo tjetër verë. Asgjë s’do ndyshojë, asgjë, veç ndërrimit të stinëve, bisha përsëri do jetë në pushtet, […]Read Post ›

Advertisements

Të pacipë dhe mashtrues!

Çështja e vrasjes së 4 viktimave me 21 Janar ka marrë një rrjedhë tjetër në Gjykatën Administrative. Familjarët e 4 viktimave që u vranë  përballë kryeministrisë në vitin 2011 kanë kërkuar dëmshpërblim nga shteti. Palë e paditur në këtë proces është Garda e Republikës. Por argumentet që ka çuar në gjykatë Garda e Republikës kalon […]Read Post ›

Advertisements

Në demokraci mund të jesh i nevojshëm, por jo i pazëvendësueshëm.

  Sa gabime kemi bërë duke ndjekur “lidershipe” apo dhe individë të demokracisë? Por njeriu ka empati dhe arrin të kuptojë menjëherë mendimet dhe gjendjen shpirtërore të një tjetri, qoftë dhe lider, dhe harron që kjo gjë nuk mund të jetë automatizëm dhe sidomos projekt politik. Sa faje janë bërë dhe në këtë vend të […]Read Post ›

Advertisements

Engjëll Musai- Lulzim Bashës: Ja cfarë duhet të bësh t’i zotëri.

Engjëll Musai, Drejtor i gazetës “Telegraf” Vendimi i marrë para 1 jave, pikërisht më 20 prill 2016 nga Këshilli i Ministrave ishte një surprizë e vërtetë, pasi ky akt ndryshon statusin e Fondit të Sigurimeve dhe Kujdesit Shëndetësor në vendin tonë. Sipas këtij vendimi, Qeveria do të përdorë paratë e rimbursimit të ilaçeve të qytetarëve […]Read Post ›

Advertisements