Vettingu, opozita, Saliu, Rusia, Islami – fajtorët zyrtarë që bllokojnë e kërcënojnë Shqipërinë drejt BE-së.

Kryeministri Edi Rama ka përsëritur për gazetën gjermane “Frankfurter Allgemeiner Zeitung” se integrimi i Ballkanit në BE siguron stabilitet për  vetë unionin. Ai ka folur për rrezikun rus dhe atë të isalmit radikal, njësoj si një ditë më parë.  Nëse duam të kemi një BE të sigurt dhe të qëndrueshme, nuk është mirë që të […]Read Post ›

Advertisements

Arti i luftës / Nga vikingët te spartanët: Luftëtarët më madhështorë të historisë.

Nga, aztekët vikingët te spartanët: Luftëtarët më madhështorë të historisë Aztekët Aztekët ishin ushtarë të famshëm dhe të pamëshirshëm në betejë. Ata visheshin zakonisht si kafshë, si shqiponja apo xhaguarë. Përdornin armë mjaft primitive, si shkopinj dhe harqe, por me efektivitet të madh. “Të qethurit” (Cuachicqueh) ishin luftëtarët më të mëdhenj, dhe sapo mbërrinte armiku, ata […]Read Post ›

Advertisements

Edhe BBC i bashkohet “mediave të kazanit”. Pse dreqin s’po ndalet “fronti i së keqes”!

Prej kohësh është ngritur në Shqipëri shqetësimi sa i përket fenomenit të kanabisit. Kritikat e opozitës lidhur me këtë ccështja janë cilësuar si të paarsyetuara, ndërsa shqetësimet e ngritura nga mediat kanë marrë përgjigje ironizuese e fyese nga kryeministri e përfaqësuesit e tjerë të qeverisë. Sipas qeverisë në vend eksiton një “front i së keqes’ […]Read Post ›

Advertisements

Firmos, “pro” gazetares Seferina Serani, qe mbrojti Kosoven ne Greqi, asaj po i kercenohet jeta dhe ndodhet nen persekutim, deri me sot….!

Kalorsi Dardan Thirrje OKB, per mbrojtjen e jetes se gazetares Seferina Serani, qe po masakrohet, per 8 vjet rresht, per ceshtjen tone Kombetare, ne dy vendet “simotra” te Serbise, Greqi dhe France Te dashur Miq! Kerkohet vetem hetim politik i ceshtjes, pa asnje hezitim, (qe ky hetim), te filloje mbi, moralin, emrin, aktivitetin dhe profesionalizmin […]Read Post ›

Advertisements

Lëri vetingjet e lobingjet, plotëso këto standarde për shqiptarët.

Akademiku Artan Fuga i ka listuar Qeverisë Shqiptare se cilat janë kushtet që duhet të përmbushin që të hapen negociatat për anëtarësim në Bashkimin Europian. Në një status në Facebook, Fuga shkruan se pretendimet e Kryeministrit Edi Rama që negociatat janë bllokuar për shkak të vetingut janë thjesht histori për të mbushur retorikën politike mes […]Read Post ›

Advertisements

Loja është bërë më e madhe dhe e rrezikshme, se sa duket. Kush e ka urdhëruar Edi Ramën, të thërrasë në ndihmë Rusinë?

Nga Poli Hoxha  Rreth një vit më parë kur drejtoja gazetën “Standard”, më vjen me postë një letër e gjatë nga ambasada ruse në Tiranë në formë sqarimi, për një shkrim të botuar në këtë përditshme. Bëhej fjalë për një speciale të përkthyer nga një bashkëpunëtor, prej një media të madhe amerikane ku flitej për […]Read Post ›

Advertisements

Ministri Tahiri merr në telefon policen: Pse i ngrite dy gishtat lart në video?

Kristina Çakeri është punonjësja e policisë që shfaqet në videon e Policisë së Tiranës që uron qytetarët për festat e Nëntorit. Ajo shfaqet në një moment në video me dy gishtat lart, por ky gjest i saj është marrë negativisht nga ministri i Brendshëm Saimir Tahiri si një simbol i Partisë Demokratike. Duke folur për […]Read Post ›

Advertisements

Ministri Tahiri merr në telefon policen: Pse i ngrite dy gishtat lart në video?

Kristina Çakeri është punonjësja e policisë që shfaqet në videon e Policisë së Tiranës që uron qytetarët për festat e Nëntorit. Ajo shfaqet në një moment në video me dy gishtat lart, por ky gjest i saj është marrë negativisht nga ministri i Brendshëm Saimir Tahiri si një simbol i Partisë Demokratike. Duke folur për […]Read Post ›

Advertisements

Dy dokumente të tjera për “anëtarësinë e Nexhmije Hoxhës në Partinë Fashiste”.

Ish-shefi i Arkivës në MInistrinë e Brendshme, Kastriot  Dervishi, publikon edhe dy dokumente të tjera për Nexhmije Hoxhën që sipas tij lidhen me praktikën e pranimit në Partinë Fashiste. Shkruan Dervishi: “Dy dokumente të tjera nga praktika e pranimit në Partinë Fashiste. Bashkëlidhur nga e njëjta praktikë dokumentare që lidhej me pranimin në Partinë Fashiste […]Read Post ›

Advertisements

Nuk ka dritë jeshile…

  Nuk ka dritë jeshile… I allnuar nga Gjermania – komploti i Vettingut nuk ngjiti Qeveria ka nxituar të nxjerrë tellallët për takimin mes Edi Ramës dhe Angela Merkel. Kush ka lexuar sot tituj, apo ka parë kronika që kishin fjalët: Vettingu, kush i vetëm, e kupton shumë qartë se për çfarë bëhet fjalë. Se […]Read Post ›

Advertisements