Gjenerali rus Viktor Zaplatin, komandon “Ushtrinë kozake në Ballkanit”, por edhe në veri të Kosovës (FOTO).

Dy gjeneral Rus e një kolonel serb janë duke torturuar Malin e Zi, veriun e Kosovës, Maqedoninë e Shqipëri kanë njoftuar burime të infojeta.net nga misione ndërkombëtare që veprojnë në Kosovë. Njësia paramilitare “Ushtria kozake e Ballkanit”, është krijuar kah fundi i vitit të shkuar në qytetin bregdetar Kotorr të Malit të Zi, në një […]Read Post ›

Advertisements

Kjo sepse unë jam bijë e një fisi kulakësh.

Nga Enkejleda Veliu/ Asnjehere nuk e kam fshehur bindjen time partiake.. Kjo sepse, une jam bije e nje fisi kulakesh..! Dhe perpiqem me aq sa mundem, te jap kontributin tim ne partine, se ciles i kam falur dashuri, qe ne momentin e pare te krijimit te saj.., kur ende isha femije..! Por cuditem.. Si ka […]Read Post ›

Advertisements

Rama trafik armësh me ‘Baronin’ bullgar të krimit të organizuar, ku përfunduan armët?

Shqipëria ka shitur një pjesë të rezervave të saj të mëdha të armëve të vjetra te një firme e dyshimtë bullgare, e cila është e lidhur me një shpërthim vdekjeprurës që shkaktoi vdekjen e një trajnuesi të Pentagonit. Nga – Lindita Çela, Ivan Angelovski, Maria Chereseva – BIRN Kompania shtetërore e eksportit të armëve, MEICO […]Read Post ›

Advertisements

Po t’i kishe bërë Francës atë që na bëre neve…

Franca do të të kishte dhuruar mbase ‘dekoratën’ e Robespierit. Edhe ai e nisi si liberator dhe e mbylli si tiran. Nga Flutura Açka/ Edhe pse është një nderim për vendin tim, jam e keqardhur të them… Nëse do t’i kishe bërë Francës atë që na ke bërë neve: – ta betonoje Parisin, siç ke […]Read Post ›

Advertisements

Unë e ndava Mitrovicën.

Komandanti i Forcave Speciale franceze, Zhak Hogar, ka pranuar se ishin trupat franceze ato që e ndanë Mitrovicën në vitin 1999. Detyra jonë ishte të vendosnim një vijë ndarëse mes shqiptarëve dhe serbëve. Këtë e bëmë në lumin Ibër, zbulon ai. Zhak Hogar, njeriu që, sipas dëshmisë personale, ka ndarë Kosovën, ka publikuar një libër […]Read Post ›

Advertisements

28 Mars 1997, ku humben jeten, ne funde te detit, 119 njerez, te rritur dhe femije, qe donin ti shpetonin atij makabriteti ku ishte futur vendi,

Kostandin Koliqi/ ish drejtues i SHIU për bregdetin. Ne kujtim te ngjarjes me te rende te atyre diteve te zeza, te kaosit shqiptare , te dates 28 Mars 1997, ku humben jeten, ne funde te detit, 119 njerez, te rritur dhe femije, qe donin ti shpetonin atij makabriteti ku ishte futur vendi, po shkepus, nga […]Read Post ›

Advertisements

Rrëfimi i rrallë i Fatmira Hajdarit: Çfarë më tha Azemi para se të vdiste!

Fatmira Hajdari, foli për herë të parë pas vrasjes së bashkëshortit dhe babait të tre fëmijëve të saj, Azem Hajdarit, pesë muaj më pas. Në këtë rrëfim për revistën Klan të datës 28 shkurt 1999, gazetarja Rudina Xhunga e ka pyetur për momentet e fundit të Azem Hajdarit dhe Fatmira ka treguar gjithçka. 18 vjet […]Read Post ›

Advertisements

Reforma në Drejtësi është Antikushtetuese. E ka financuar bizmemeni Soros, jo Administrata Amerikane.

Jakup B. GJOÇA/// Vetë (Ish)kryetari i Komisionit Palrlamentar të Komisionit të Reformës në Drejtësi Fatmir Xhafa ka deklaruar publikisht, herë pas here, se Reformën në Drejtësi e ka financuar Fondacioni Soros. Asnjëherë, as për TRANSPARENCË nuk u bë publike kostoja financiare e Reformës në Drejtësi, që harxhoi Fondacioni Soros!!! Fondacioni Soros është një veprimtari private […]Read Post ›

Advertisements

Skandali i ushqimeve, pas mishit brazilian, ja pija që po vret shqiptarët.

  Ngjyra në këtë gotë tregon atë se çfarë ka mbetur nga një lëng frutash që të gjithë e konsumojmë dhe nuk e vëmë re se çfarë përbërje ka. Ky është një lëng frutash molle, që në fakt siç vërtetohet edhe nga këto foto dhe video të mbërritura në adresën e ‘Gazeta Express”, mbetja në […]Read Post ›

Advertisements

Basha, o me mburojë, o mbi mburojë!

Nga Arjan Çuri / Në Spartën e lashtë, kur nënat nisnin bijtë e tyre si ushtarë në beteja luftarake, zakoni i qytetit legjendar, donte që para se t’i përcillnin, t’iu dorëzonin atyre mburojën, duke iu uruar: “O me mburojë, o mbi mburojë (I tan i epi tas)”. Kjo do të thoshte që prej djemve spartanë, pritej […]Read Post ›

Advertisements