Ministri i jashtëm Grek përgënjeshtron Mogherinin: BE e shqetësuar për funksionimin e demokracisë atje.

Kotzias përgënjeshtron Mogherinin: BE e shqetësuar për funksionimin e demokracisë atje

Federicha Mogherini dhe Niko Kotzias kanë qenë të ulur një ditë më parë në të njëjtën tryezë ku ishin mbledhur shefat e diplomacive të Këshilllit Europian, ku pas këtij takimi duke folur për Shqipërinë, Mogherini deklaroi se “informova ministrant për takimet dhe vizitat në Ballkan.

Pati mbështetje unanime për mesazhet që kam dërguar në rajon. Pati angazhim për datën e hapjes së negociatave me Shqipërinë. BE është i gatshëm të hapë negociatat me Shqipërinë kur të nisë zbatimi i reformës në drejtësi dhe procedura e vettingut. Të gjithë ministrat mbështetën mesazhët që dërguam në Shqipëri”.

Por në një intervistë të dhënë për televizionin shtetëror grek, shefi i diplomacisë së Athinës, Niko Kotzias flet për të tjetër atmosferë që nuk pasqyrohet në deklaratat e bëra nga Federica Mogherini nënvizoi se në Këshilli Europian e trajtoi me shumë shqetësim situatën politike të krijuar në Maqedoni dhe në Shqipëri. Sipas tij, problemi kryesor është se Maqedonia dhe Shqipëria e shikojnë BE-në si një sponsor financiar dhe si një mundësi për të qenë pjesë e një qendre të fuqishme, por ata harrojnë se Bashkimi Europian është një sistem vlerash të demokracisë, që i kërkon anëtarëve të vet të sillen sipas tyre dhe ndjekin kulturën e kompromisit.

Dhe në fakt gjatë kohës kur Mogherini ishte në Shqipëri, ajo thjeshtë harroi në dy daljet e saj publike të përmendte fjalën “kompromis” në artikulimet e saj, si nevojë për kryerjen e reformës në drejtësi në kohën kur opozita ka gati 20 ditë që është në protestë dhe kërkon qeveri teknike.

Për të mëshuar më tej tezës së kompromisit Kotzias ka deklarurar më tej se “Nuk është e lejueshme që shtet që ndodhen në veriun tonë, demokracia të mos funksionojë”.

Madje shefi i diplomacisë greke deklaroi se disa nga anëtarët e BE-së kërkojë nga nga Greqia e cila është gjithashtu e shqetësuar për të dy shtetet, të tentojë lehtësimin e këtyre problemeve dhe tensioneve duke u tërhequr nga disa prej qëndrimeve të veta.

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s