Ambasadori i OSBE në Tiranë, bashkëfajtor, apo bashkëpunëtor me (qeveritarët) trafikantë të Canabis?

Jakup B. GJOÇA/
Pardje u kap në Zvërnec një tjetër gomone me 1 ton canabis, e gatshme të trafikohej jashtë Shqipërisë. Nuk mund të pohoj nëse kjo ngjarje kriminale ishte rastërsi, meqë ndodhi vetëm një ditë pas vizitës të kryeministrit Rama në qytetitn e Vlorës. Apo, tjetra, është rastësi, që zona elektorale, ku është zgjedhur deputet kryeministri aktual, Qarku i Vlorës është pikënisja e trafikimit të tonelatave të Canabis në Europë. Derisa rastërsitë përsëriten kaq dendur dhe nga qeveria ende heshtet dhe nuk ka indentifikim të kokave të trafikimit të tonelatave të canabis, vështirë është që të mendojmë dhe gjykojmë se këto ngjarje janë të rastësishme midis tyre. Për më tepër, nuk është aspakt rastësi, edhe fakti, që në Ballkan vetëm në Shqipëri kultivohen dhe trafikohen me tonelata kanabis, ndërkohë që në asnjë vend tjetër, sikurse Kosova, Mali i Zi, Serbia, Maqedonia, Greqia, Rumania nuk kultivohen masivisht canabis. Kjo të bën të gjykosh, se përgjegjësia dhe fajësia e canabilizimit të gjithë Shqipërisë bëhet vetëm nën përkujdesin e qeverisë aktuale, me veprimin dhe me mosveprimin e saj kundër këtij trafikimi të tonelatave të Canabis.
Ambasadori i ri i OSBE-së në Tiranë ende i referohet 2013-s për Canabis
Të gjitha mediat ndërkombëtare, ato të Europës dhe të SHBA-së, shpeshherë i referohen trafikimit të tonelatave të Canabis nga Shqipëria, duke e cilësuar tashmë Shqipërinë si “Kolumbia e Canabis”. Interpoli përditë ka publikuar fakte të sekuestrimit të tonelatave cannabis, të cilat janë “eksportuar” nga portet dhe doganat e Shqipërisë, pa u prekur çuditërisht, nga kontrollet policore të Shqipërisë. Ky fakt domethënës, i provuar nga Interpoli, është prova që “eksportimi” i tonelatave të Canabis nga Shqipëri drejt Europës bëhet nën përkudesin e qeverisë aktuale shqiptare, qoftë me përgjegjësinë e saj, qoftë edhe me paaftësinë e saj!!!
Çuditërish, vetëm ambasadorët e akredituar në Tiranë, sikurse ambasadori i SHBA-së, Donald Lu, ambasadorja e BE-së Vllahutin, por edhe ambasadori i OSBE-së Borchardt heshtin dhe nuk flasin për trafikimin e tonelatave të Canabis nga Shqipëria. OSBE-ja në Tiranë, para 3 ditësh dha alarmin se në Shqipëri qarkullojnë 2 miliardë euro nga trafikimi i Canabis, të cilat mund të blejnë edhe votat edhe deputetët në zgjedhjet parlamentare të 18 qershorit 2017. Ishte hera e parë, që OSBE-ja në Tiranë deklaroi publikisht se me miliardat euro të trafikimit të canabis, blihen edhe zgjedhjet në Shqipëri. Edhe OSBE-ja, sikurse edhe shqiptarët e dinë këtë realitet, që u zbatua në zgjedhjet e parakohshme për kryebashkiakët e Peshkopisë dhe të Ersekës, ku votat e elektoratit u blenë me premtimin se do të liheshin të lirë, jashtë çdo kontrolli policor të gjithë ata që duan të kultivojnë canabis, me kusht që votat e tyre dhe të familjes së tyre t’ia japin kandidatit për kryebashkiak të preferuar nga trafikantët e canabis. Kjo akuzë e OSBE-së në Tiranë, se miliardat euro të trafikimit të canabis mund të blejnë rezultatin zgjedhor në 18 qershor 2017 shkaktoi tërmet politik, pikërisht në ngrehinën qeveritare, sepse, pavarësisht se nuk cilësoi cilët drejtojnë trafikimin e canabis në Shqipëri, fotografoi drejtpërdrejt kryeministrin Rama, për më tepër, që bëri rezonancë edhe me protestën e Opozitës, e cila akuzon, pikërisht qeverinë dhe kryeministrin Rama se me miliardat euro të trafikimit të Canabis, do të blejë rezultatin zgjedhor. Mirëpo, për çudi, kjo deklaratë e OSBE-së në Tiranë, në vend që të shkaktonte fillimin e Katharsit të Politikës nga trafikimi i Canabis në Shqipëri, ndodhi e kundërta. Ambasadori i OSBE-së në Tiranë Borchardt një ditë më vonë përgënjeshtroi jo vetëm vetveten, por u mundua që të lavdërojë Kryeministrin Rama për luftën kundër trafikimit të Canabis dhe fajtorët e trafikimit t’i indentifikojë me kundërshtarët politikë të kryeministrit Rama, duke thënë: “Në vitin 2013-n ka pasur një vlerësim ndërkombëtar të prodhimit të kanabisit këtu në Shqipëri. Ishin rreth 1,000 ton, të cilat kur shiten në rrugët e Berlinit, Romës, apo kudo gjetkë në Evropën Perëndimore, arrijnë në 2 miliardë euro. Vitin e kaluar pamë shkatërrimin e rreth 2,5 milionë bimësh kanabis.”
Heshtja e ambasadorëve në Tiranë, bashkëfaqësi, apo bashkëpunëtorë me trafikantët e Canabis?
Përse ambasadori i ri i OSBE-së Borchardt në Tiranë, u detyrua të përgënjeshtrojë publikisht vetveten, duke fajësuar për trafikimin e tonelatave Canabis vitin 2013? Mos vallë, Borchardt ambasadori i OSBE në Tiranë ka prova, që ne shqiptarët ende nuk i dimë, që tonelatat e Canabis, që sekuestrohen përditë në Shqipëri dhe në Europë, “ të eksportuara” nga Shqipëria, janë të prodhuara në 2013-n dhe jo në 2017? Nëse sot Borchardt ambasadori i OSBE në Tiranë mburr qeverinë dhe kryeministrin që kanë çkulur 2,5 milionë rrënjë Canabis, a di aritmetikë ky ambasador, se sa miliarda rrënjë Canabis, “kanë shpëtuar” nga çkulja e Qeverisë dhe kanë prodhuar këto tonelata Canabis që sekuestrohen përditë? A di aritmetikë zoti Borchardt, ambasadori i OSBE-së në Tiranë, që sa mijëra tonë Canabis arrijnë të shiten në Europë, ndërkohë që sekuestrohen mijëra ton të tjerë? Së fundi, zoti Borchardt, ambasadori i OSBE-së në Tiranë a kishte veshë që të dëgjonte pardje në Tiranë shefin e AntiMafias Italiane, që deklaroi se Shqipëria po mbyt Italinë me Canabis? Përse heshtin ambasadorët e akredituar në Shqipëri për trafikimin e tonelatave të canabis nga Shqipëria në Europë? Ambasadorët në Tiranë, nuk mundin të dëgjojnë dhe të shikojnë, që nuk duan të shikojnë trafikimin e tonalatave Canabis nga Shqipëria? Mos vallë, këta ambasadorë të akredituar në Tiranë e cilësojnë këtë trafikim të canabis të parëndësishëm? A mund të pretendojnë këta ambasadorë të akredituar në Tiranë, që qeveria aktuale, kryeministri aktual nuk ka fare përgjegjësi që Shqipëria prodhon dhe eksporton në Europë mijëra tonelata Canabis? Paskëtaj, a mund të pretendojnë këta ambasadorë të akredituar në Tiranë, që me një qeveri që ka përgjegjësi (mund të jetë edhe koka e trafikimit të tonelatave të Canabis) mund të bëhet reformë në Drejtësi? Mund të kërkohet Vetting për gjyqtarë dhe prokurorë, kur qeveritarët përfitojnë miliarda euro nga trafikimi i tonelatave Canabis? Kur ambasadorët e akredituar në Tiranë heshtin dhe nuk denoncojnë mijëta tonelatat e “eksportit” të Canabis nga Shqipëria, a janë të paaftë? Apo, këta ambasadorë të akredituar në Tiranë, që heshtin dhe nuk denoncojnë mijëra tonelatat e “eksportit” të Canabis nga Shqipëria janë bashkëfajtorë dhe bashkëpunëtorë me (qeveritarët) trafikanë të Canabis? Miliardat euro që përfitohen nga trafikimi i mijëra tonelatave të Canabis, fare lehtë, mund të blejnë edhe ambasadorë, sikurse me kaq lehtësi blejnë edhe rezultatin zgjedhor në Shqipëri!
Somario
1
Nëse sot Borchardt ambasadori i OSBE në Tiranë mburr qeverinë dhe kryeministrin që kanë çkulur 2,5 milionë rrënjë Canabis, a di aritmetikë ky ambasador, se sa miliarda rrënjë Canabis, “kanë shpëtuar” nga çkulja e Qeverisë dhe kanë prodhuar këto tonelata Canabis që sekuestrohen përditë? A di aritmetikë zoti Borchardt, ambasadori i OSBE-së në Tiranë, që sa mijëra tonë Canabis arrijnë të shiten në Europë, ndërkohë që sekuestrohen mijëra ton të tjerë?
2
Këta ambasadorë të akredituar në Tiranë, që heshtin dhe nuk denoncojnë mijëra tonelatat e “eksportit” të Canabis nga Shqipëria janë bashkëfajtorë dhe bashkëpunëtorë me (qeveritarët) trafikanë të Canabis? Miliardat euro që përfitohen nga trafikimi i mijëra tonelatave të Canabis, fare lehtë, mund të blejnë edhe ambasadorë, sikurse me kaq lehtësi blejnë edhe rezultatin zgjedhor në Shqipëri!

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s