Në koshin e Linda Ramës

Nga Av.Entela Osmani Kolaj/

Kishte perzgjedhur nje veshje te shtrenjte , e kushedi sa kohe kishte humbur te parukjerja .Ky ishte halli me i madh i zonjes se kryeministrit , ne takimin me zonjat e administrates. Nuk ishte ajo Linda me me def e dajre , qe u shfaq perkrah Edit kur kerkonte votat e shqiptareve . Atehere ishte me e thjeshte , ndalonte e qante halle neper rruget e Tiranes e shqiperise.Fliste ne takimet me gra e vajza qe i sajonin grate e PS . Atehere kishte mesuar frazen e famshme , “kujdes voten , voto me zgjuaresi per vete , per te ardhmen per femijet e tu ” . Dhe ato gra e vajza , te lodhura te zhgenjyera ,te destinuara te besojne per nje dite me te mire , te braktisura nga cdo pushtet e shtet e votuan .
Sot 8 mars 2017 .Gati kater vite qeverisje cfare u be me to ? Cfare ndryshoi me to ?Teksa lajne enet , pergatisin ushqimin , merren me mesimet e femijeve , dikush duke fshire lotet e dhimbjes per kete jete mizerabel ne ekran shfaqesh ti .Shfaqen zojat ministre , gra te administrates veshur po aq bukur sa ty .Deklarata jote se –
Zaho sot me sinqeritetin e një bebeje më tha diçka që më befasoi, “ti mama Linda je shumë e bukur”. Aty më çarmatosi dhe më bëri të mendoj që fjalën që kisha përgatitur, ia vlente ta hidhja ne kosh dhe të mendoja që e nesërmja do jetë me diell, e bukur si kjo ditë 8 Marsi”, .
Mire bere qe e hodhe ne kosh .Askujt ne ate takim nuk i intereson ti .Te buzeqeshin e duartrokasin me histeri komuniste se je gruaja e rradhes e kryetarit te tyre . Ato nuk te respektojne ty , ato te qajne hallin sepse e dine me mire se askush se cfare heq ti , ato e njohin urejtjen e bashkjetuesit tend per gruan . Ndofta as ti vete nuk doje te dilje ne kete takim , te detyruan . Te detyroi partia , ose rasti me i keq ka filluar te pelqeje . Nese eshte kjo e dyte Turp per ty .Turp per ty sepse ka disa gra qe po luftojne me jeten . Ka shume gra qe burri yt I mashtroi , perbuzi, i largoi nga puna , gra qe u shkaterroi jeten . A ke nje fjalim per to ? Nese fjalimin e zonjave te administrates e hodhe ne kosh a ke nje fjalim per keto gra ? Apo te mjaftohemi me faktin se neser del diell? Linda diellin na e jep Zoti , uroj mos te hyni dhe ne punet e tij . Diellin e kemi falas . Nese je e egzaltuar nga fjala e Zahos , te sfidoj .Ka zonja te bukura e fisnike qe cdo dite marrin si dhurate puthjet dhe thenien se mami i tyre eshte me bukura ne bote . Ka zonja shume te bukura se ti, jashte mundesive te tyre, qe bejne kaq shume per gra ne nevoje . Ka zonja model qe po i japin kaq shume shoqerise ,ne fusha te ndryshme . Ti ku hyn ketu ? Ama si gruaja e kryeministrit e kishe shans in e fundit te kerkoje ndjese . Ndjese te forte per ato zonja qe presin shume nga ju . Ndjese per te gjitha ato zonja qe u shkaterruat jeten , e po ju a shkaterroni nga indiferenca juaj . Ndjese per ato zonja qe nuk mund te degjojne nga femijet e tyre qe nuk flasin , sa te bukura jane .A ke nje fjalim per to ? Sepse Zonja e ish kryeministrit Berisha kujdesej fort per keta femije e nenat e tyre .Per nenat qe nuk kane as ushqim kete nate , a ke nje fjalim Linda ?Ndjese , sa mire do te ishte te kishe .Ky ishte 8 marsi i fundit qe mund ta beje si gruaja e kryeministrit .
Po lind nje Republike e re , me nje kryeminisrer te ri . E njoh personalisht zonjen Aurela Basha .Nuk vuan nga deliri i bukurise. Nuk eshte zonje sallonesh ajo .Gjithmone jam habitur me thjeshtesine , dhe afrimitetin e saj . Jam e bindur qe ka shume per te bere,per te gjitha keto zonja anembane Shqiperise .

Advertisements

One comment on “Në koshin e Linda Ramës

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s