Mallakastra. Nafta dhe Ulliri.

Bujar Muçaj Nafta dhe ulliri Mund të harrosh gjëra të tjera pa përmendur, por binomin naftë-ulli kurrsesi, se pa këtë binom nuk mund ta njohësh Mallakastrën e sotme. Jo më kotë e përmëndëm në fillimet e librit¹ Nimfeun e famshëm, por duhet të përmëndim edhe një nga emblemat e Muzakëve që kishin të gdhendur dhe […]Read Post ›

Advertisements

Gazetarët Simon dhe Eliona Shkreli shkarkohen nga puna për një status në ”Facebook” mbi situatën politike.

Të flasësh për demokraci në një vend që përherë e më shumë vetë media është nën ndikimin e politikës është mjaft e vështirë. Jo më larg se dje burrë e grua gazetarë janë pushuar nga puna për shkak të një statusi në ‘Facebook’ mbi situatën politike në të cilën po kalon vendi. Është fjala për […]Read Post ›

Advertisements

Kandidatët për Deputetë të Partisë Socialiste, pa emra, pa personalitete, thjesht servilët e kryetarit të Partisë Jakup B. GJOÇA

Jakup B. GJOÇA Kandidatët për deputetë të PS për parlamentin e ri 2017-2021 janë (gati 90 %) anonimë për Shoqërinë Cilive. Pa asnjë kontribut shoqëror. Pa asnjë aktivitet partiak. Pa asnjë personalitet intelektual. Madje, edhe po të pyesësh në lagjen ku jetojnë, me emra nuk i njohin as konshiu përballë. Kryetari i PS, Edi Rama, […]Read Post ›

Advertisements

Diplomatët ‘Denizullu Serpe’ perëndimorë në Shqipëri.

Është shumë problematike për të ardhmen e krizës politike aktuale në Shqipëri që disa ambasadorë perëndimorë i japin mbështetje regjimit Rama-Meta të cilët së bashku të bëjnë atë që nuk guxoi ta bënte dot as diktatori i fundit komunist në Europë. Nga Ndriçim Kulla Afërsisht 100 vjet më parë, Faik Konica, me qëllim që të […]Read Post ›

Advertisements

Një rekomandim i papritur për Bashën.

Avokati Altin Goxhaj, i njohur si një mbështetës i fortë i Presidentit të SHBA-ve, Donald Trump, dhe denoncues i shumë prej çështjeve me ndikim politik në vend. Goxhaj, i pari që ka denoncuar ndikimin e Soros në politikën shqiptare, i propozon kreut të opozitës, Lulzim Basha një ide të papritur sesi të veprojë në mes […]Read Post ›

Advertisements

ATE QE NUK E BEN SHTETI.

Postuar fillimisht tek AL in Sweden.:
Miku i jone,Katan Trebeshina,shqiptari nga Permeti i cili jeton prej shume vitesh se bashku me familjen e tiij ne Gjermani, merr persiper me shpenzimet e veta te kuroje vajzen e vogel 3 vjecare te familjes Jahja nga Kurbini,mbas vdekjes se motres se saj vetem 7 vjec nga uria dhe…

Advertisements

Doda: Jo kinezëri në shqipëri. Borshard na kërkoi të zhdukim PD_në.

Doda ikën nga takimi me ambasadorët: Borshard na kërkoi të zhdukim PD. Jo kinezëri në Shqipëri Doda ikën nga takimi me ambasadorët: Borshard na kërkoi të zhdukim PD. Jo kinezëri në Shqipëri 12:02, 28/04/2017 Takim i tensionuar ka qenë ai i ambasadorëve të BE-së, OSBE-së dhe SHBA-së me përfaqësuesit e partive te vogla. Këtë kanë […]Read Post ›

Advertisements

Berisha-Ramës: Do ikni të veshur me fustanë si në ’96.

  Ish-Kryeministri Berisha paralajmëroi dje fundin e pashmangshëm të Ramës dhe largimin e tij nga pushteti, bashkë me narkotrafikun e krimin e organizuar, me të cilët sot ai qeveris vendin. Berisha foli dje në ditën e 69 të protestës në sheshin e lirisë, ndërsa i bëri thirrje Ramës të largohet e t’i hapë rrugë krijimit […]Read Post ›

Advertisements

Ambasadori Lu në Tiranë, katandiset Lolo në Oborrin kryeministror të Ramës.

  Jakup B. GJOÇA E pabesueshme dhe e paimagjinueshme, deklarata e Ambasadorit Amerikan Lu në “Zërin e Amerikës”: “Zgjedhjet parlamentare në Shqipëri mund të konsiderohen të ligjshme, edhe pa Opozitën”! Këtë deklaratë sa herë e kishte bërë vetëm Kryetari i Partisë Socialiste dhe kryeministri Edi Rama, por që ditët e fundit, jo vetëm që nuk […]Read Post ›

Advertisements

Jeniçeri shqiptar që u bë poeti më i njohur i Perandorisë.

Një shkrim interesant është botuar  në “Daily Sabah” për Jahja Beg Dukagjinin, një prej të ashtuquajturve Poetë të Divanit. Jahja Bej Dukagjini (1498- 1575) XIII Përveç vezirëve me origjinë shqiptare që kanë bërë emër në mesin e autoriteteve më të larta të Perandorisë Osmane, në kohën e sundimit të Sulltan Sylejmanit, sundimtarit  më të madh […]Read Post ›

Advertisements