Kur qeveria legalizon edhe Zotin.

Kemi ardhur në një pikë ku qeveria kërkon të flitet për të edhe në marrëdhëniet me Zotin. Kryeministri i dha dje trajta satire dorëzimit një leje legalizimi për Kishën e Shën Athanasit në Selenicë. Një humor i pa vend që u ngjan batutave të ish-Kinostudios për të cilat sot ka një debat tejet të rëndësishëm.                                 Kryeministri ndoshta i pëlqen të duket si një prej atyre personazheve duke kënaqur egon e spektatorëve që votojnë edhe për arsye që lidhen me “vlerat” kulturore dhe kombëtare të ish-Kinostudios.
“Erdhëm t’i japim lejen e legalizimit edhe kishës suaj. Kemi mbi 1 mijë objekte kulti që janë pa letra. Habitem se mund të kishin bërë edhe ndonjë legalizim kishe a xhamie, që të paktën të lanin shpirtin për nja një javë, se iu bë katran nga mëkatet dhe nga ryshfetet.                                                     Por nuk i bënë ato. Urdhëro ja ku e ke!

Tani, sot në darkë, thuaji Zotit, që qeveria e bëri punën e vet”- u shpreh Rama në Selenicë.
Ndërsa siç thotë njoftimi i qeverisë në dyert e kishës kryeministrin doli ta priste Atë Spiro Bulika, që i foli kryeministrit për shkatërrimin e kishës në komunizëm. Kuptohet fushata do na reservojë  lloj lloj shfaqjesh, edhe histori me Zotin, qeverinë dhe priftirinjtë. Humor me të cilin nuk argetohet vetëm i pari i vendit, por egoja e slloganit “o sa mirë me qenë shqiptar”.                                                     Ka diçka të ngjashme në këtë Inspirim që mund të ketë si personazhe një herë Ahmed Kalënë dhe njëherë kryeministrin e Shqipërisë, autosatirën e karagjozëve që flasin në emër të Zotit në qiell dhe Zotit në tokë.

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s