Nuk ka zgjedhje të ndershme, pa gjykuar (dhe sekuestruar) pasurimin me miliarda lekë të deputetit socialist Alfred Peza.

Jakup B. GJOÇA/
Kanë kaluar më shumë se 4 muaj, që u “zbulua” se deputeti socialist Alfred Peza ka blerë në 2015-n 1.2 miliardë lekë aksione bankare.
Deputeti socialist Alfred Peza nuk mundi të justifikojë dot burimin e të ardhurave të 1.2 miliardë lekëve që bleu aksione bankare, as publikisht dhe as në prokurori (ku u thirr për …kafen e mëngjezit).
Përkundrazi.
Gazetari, që publikoi zbardhjen e blerjes të 1.2 miliardë lekë të aksioneve bankare nga deputeti socialist, u dhunua fizikisht, në mes të ditës në rrugët e Tiranës.
Dhunimi I gazetarit që denoncoi pastrimin e parave nga deputeti socialist Alfred Peza, NATYRISHT, është reagimi verbal I terrorit që ushtron Pushteti ndaj kritikëve të vet!!!
Ky fakt përforcohet edhe nga mosreagimi I prokurorisë, e cila nuk ka bërë ndjekje penale ndaj deputetit socialist Alfred Peza, për pastrim parash, për pasurim me burime të paligjshme të të ardhurave, si edhe nuk ka kërkuar nga KQZ-ja që deputetit socialist t’i hiqet mandate.
Çfarë duhet që Prokuroria të hetojë pasurimin e deputetit socialist Alfred Peza me miliarda lekë, vetëm për 2 vitet që është deputet?
-Duhet Reformë në Drejtësi, që të hetohet dhe gjykohet për pastrim parash deputeti socialist Alfred Peza?
-Duhet të ngrihen paraprakisht Byroja Kombëtare e Hetimit, që të hetojë si mundi deputeti socialist Alfred Peza të pasurohet me 1.2 miliardë lekë vetëm në 2 vitet që është deputet I mazhorancës, kur në 2010 deklaron zyrtarisht në Gjykatë se paguhet vetëm me 700 euro në muaj dhe nuk ka të ardhura që të paguajë detyrimin financiar që ka ndaj djalit të vet?
– Duhet të ngrihen paraprakisht Byroja Kombëtare e Hetimit, që të hetojë nëse deputeti socialist Alfred Peza në 2 vjet si gazetar televiziv mundi të fitojë 1.2 miliardë lekë me honarare?
– – Duhet të ngrihen paraprakisht Byroja Kombëtare e Hetimit, që të hetojë nëse deputeti socialist me rrogë deputeti mundi që në 2 vjet, nga 2013-2015, kur bleu edhe aksionet bankare, të pasurohet me 1.2 miliardë lekë?
– Duhet të miratohet nga Parlamenti Vettingu për gjyqtarët, që të fillojë zyrtarisht hetimi ndaj pasurimit të deputetit socialist Alfred Peza?
Hetimi dhe gjykimi I pasurimit të deputetit socialist Alfred Peza është Çështje Politike, në rradhë të parë!
Nuk mundet kryeministri Edi Rama të pretendojë se ka vullnet politik për të bërë reformë në drejtësi, nëse nuk hetohet deputeti socialist Alfred Peza për pastrim parash.
Nuk mundet të pretendojë kryeministri Edi Rama se ka vullnet për Transparencë dhe të luftojë Korrupsionin, nëse ai, si kryetar I PS dhe Kryeministër, nuk u zbardh shqiptarëve TË VËRTETËN, ku I gjeti deputeti socialist 1,2 miliardë lekë, që bleu aksione bankare.
Deputeti socialist, Alfred Peza, mos vallë 1,2 miliardë lekë I morri rrushfet nga klientët e mazhorancës, të cilëve u dha privilegje ekonomike me votën dhe duke shpërdoruar edhe detyrën e tij si deputet?
Asnjë ligj nuk ka vlerë kushtetuese, kur është miratuar me votën edhe të deputetit socialist Alfred Peza, sa kohë që ky është I akuzuar për pasurim të paligjshëm dhe për pastrim parash në shuma miliarda lekë!
Kryeministri Edi Rama është akuzuar se edhe zgjedhjet parlamentare të 2013-s I fitoi duke u mbështetur në financimin e Botës së Krimit, derisa bëri deputetë persona me rekorde kriminale.
Kryeministri Edi Rama, duke heshtur, duke mos këmbëngulur që, deputeti I tij Alfred Peza të argumentojë MORALISHT dhe Ligjërisht burimin e miliardave lëkë të pasurimit personal, sërish të bën të mendosh, që edhe në zgjedhjet parlamentare të 18 qershorit 2017 kryeminsitri Edi Rama do të mundohet të fitojë zgjedhjet me financimet e personave që kanë rekorde kriminale.
Të gjithë faktorët politikë, vendas dhe ndërkombëtarë, por edhe vetë shqiptarët pranojnë që zgjedhjet në Shqipëri kanë kosto shumë të lartë financiare. Të gjithë pranojmë që në fushatat elektorale shpenzohet miliarda lekë, nga kandidatët për deputetë, nga partitë politike, por edhe nga bizneset në mbështetje të partive politike.
Të gjithë në Shqipëri e dimë që edhe Krimi I Organizuar në fushata elektorale financon parti politike.
Asnjëherë në Shqipëri ASKUSH nuk ka hetuar burimin e financimit të fushatave elektorale, edhe pse e dinë, cilët janë financuesit, të gjithë e dinë se çfarë përfitimi material paszgjedhor, do të kenë nga partitë politike, financuesit elektoralë!
Ndoshta kryeministri Edi Rama, duke heshtur ndaj pasurimit me miliarda lekë të deputetit të tij Alfred Peza, NJËFARËSOJ, do të përdorë nga miliardat e lëkëve që është pasuruar deputeti I tij për financimin e fushatës të Partisë Socialiste.
Kjo është!
Kryeministri Rama, nëse është Transparent, nëse ka vullnet politik për luftë kundër Korrupsionit, më e pakta që do të bënte, DO TË PËRJASHTONTE NGA PS deputetin Alfred Peza.
Të paktën, derisa Drejtësia të vendoste!
Së dyti, do të kërkonte dhe do të këmbëngulte që Prokuroria të hetonte EKSPRES çështjen e zbardhjes së burimeve të miliradave lekë të deputeti socialist Alfred Peza.
Por kryeministri, NDOSHTA është PENG edhe I miliardave lekë që deputetit socialist Afred Peza, ndaj HESH, ndaj EDHE E MERR NË MBROJTJE!!!
Nuk ka logjikë, që kryeministri Edi Rama, të mos ketë edhe ai vetë, interesa të përfitimit nga miliardat e lekëve që është pasuruar deputeti I tij Alfred Peza, DERISA HESHT dhe nuk kërkon as zbardhjen dhe as Treansparencën e miliardave lekë që deputeti I tij bleu aksione bankare!
Pra, logjika është se deputeti socialist mundet të jetë një nga financuesit e Partisë Socialiste me miliardat e lekëve që ka përfituar, prandaj edhe kryeministri Rama e merr në mbrojtje, derisa jo vetëm hesht, por e ka emëruar deputetin Alfred Peza edhe si drejtues të fushatës elektorale të PS për Median!!!
Atëhere…
-Sa të ndershme mund të jenë zgjedhjet parlamentare të 18 qershorit 2017, kur kryeministri Edi Rama mbështetet pikërisht te deputetët që janë pasuruar në miliarderë me rrogën e deputetit?
– Sa të ndershme mund të jenë zgjedhjet parlamentare të 18 qershorit 2017, kur deputetë si Alfred Peza, pasi u bënë miliarderë me …rrogën e deputeti, tani, do të financojnë me miliardat e tyre, edhe fushatën elektorale të Partisë Socialiste?
– Deputeti Socialist Alfted Peza, në zgjedhjet parlamentare të 2013 dhe 2015, financonte banorë- votuesë, duke u ndërtuar shtëpi.
Asnjë hetues dhe gjykatës nuk hetoi, se ku I gjeti paratë Alfred Peza që “ndihmonte” me para banorët-votuesë?
Kjo është blerja e votës! Paratë Alfred Peza nuk I gjeti nga rroga e tij, por nga burime të paligjshme! Ua dha banorëve-votuesë në fushatë elektorale, dhe u mori atyre, si shpërblim, VOTAT.
Keni në faqet sociale të Alfred Pezës, “kontributin” ekonomik që u dha banorëve të zonës së tij elektorale. Por, që më vonë, deputeti Alfred Peza, as që është parë më në zonën e tij elektorale!!!
Paskëtaj, me mandatin e deputetit, që e bleu nga votuesit, Deputeti Alfred Peza u bë miliarder dhe bleu aksine bankare!!!
Nuk mund të ketë zgjedhje parlamentare të NDERSHME më 18 qershor 2017:
-Nëse edhe Alfred Peza është akoma deputet dhe nuk gjykohet për pasurim të paligjshëm, për pastrim të parave, për shpërdorim të mandatit të deputetit, për korrupsion aktiv.
– Kryeministri Edi Rama, nuk mund të garantojë zgjedhje të Ndershme, sepse – ME MOSVEPRIMIN, është bashkëpunëtor dhe përfituesi I drejtëpërdrejtë me pasurimin e paligjshëm dhe me pastrimin e parave të deputetit socialist Alfred Peza!

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s