“Çadra në bulevard” -Politikë pacifiste.

Haberet e Mitros 5.4/

“Çadra në bulevartd”! A mund të krahësohet me politikën e “Ping Pongut”, që i hapi rrugën takimit të Mao Ce Dunit me presidentin Nikson në vitin 1972? Ja vlen të bëjmë analizë.
1.Çadra e ngriti Bashën në rolin e liderit. Sot janë venitur zërat: Basha është patericë e Berishës.
2.Kryesi e PD-së ka pranuar shkopin e dirigjentit të Bashës. Nuk ka shkelma. As nga Majlinda. As nga Selami. As nga Jozefina. As nga Patosi. As nga Ruli.
3.Rreth Bashës u bashkua opozita. Nuk bëjnë naze. As Nardi. As Dashi. As Vangjeli. As Dukën. Një bashkim që kujton vitin 2005, kur Berisha mundi Nanon.
4.Duke qënë “motorri” i çadrës, Basha po bën edhe fushatë ndërkombëtare. Në SHBA. Në Bruksel. Me ambasadorët. Me partitë aleate në Evropë. Vlen të theksohet, se diplomacia e Bashës
, është një element që i ka munguar Berishës.
5.Çadra tronditi marveshjen Rama – Meta. A. Qeveri e besimit. B. Bashkoj votat me PD-në. Tha Meta. Doni më shumë për Belulin?
6.Çadra “frymëzoi” Idrizin, Tahirin, Dodën të lëvizin nga istikami.
7.Rama sot të kujton personazhin e filmit sovjetik: “Dhe u vetëm trim në luftë.”Ka kundra edhe Blushin. Edhe Kokëdhimën. Edhe të tjerë nën rrogos.
Pse “Çadra në bulevard” u kthye në simbol, si politika e “Ping Pongut”?Askush nuk e kuptoi se çadra nisi si lëvizje pacifiste. Në kohët moderne , sukseset e lëvizjeve pacifiste, vonojnë, por janë të sigurta. Rasti i Rugovës në Kosovë. Më tipik, rasti i Gandit në Indi.
Çfarë ndodhi në qëndrimet e liderëve? Bashi pati besim në fitore e çadrës edhe kur shumica e analistëve dhe partiakëve, ishin skeptikë.
Rama. Ironik. Okatar. Hidh e prit në FB. Gabi për një lider i cili duhet të shohi mbi turmën; mbi lajkatarët; mbi servilët. Rama duhet të kishte vendosur mbi istiktet e liderit?Pritshmëria. Besimi i verbër e vënë në gjumë liderin.
Po sot?…Do kërcejë prifti nga belaja?!

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s