Receta italiane anti-terror: Përgjigje e ashpër, më shumë armë e më pak dialog.

italia

Në mënyrë paradoksale bota ende nuk ka një strategji të unifikuar e të mirëfilltë për të luftuar terrorizmin.

Sipas profesorit të Universitetit të Bolonjës, Ranieri Razzante, i cili është njëkohësisht avokat dhe Drejtor i Observatorit për Pastrim Parash dhe atij për Financimin e Terrorizmit në Universitetin e Romës, ndaj terrorizmit duhet një luftë me armë dhe aspak dialog.

Razzante, i cili është edhe këshilltar i Komisionit Anti-Mafia të parlamentit italian në një intervistë për ‘Sputnik’ ka thënë:

‘Përgjigja ime nuk dëgjohet shpesh pasi shumë liderë druhen të shprehen kështu apo të veprojnë në këtë mënyrë, por kundër terrorizimit na duhen armë dhe luftë e vërtetë. Lufta që na kanë shpallur kërkon armë dhe jo dialog. Asnjë dialog me terroristët pavarësisht asaj që përfaqësojnë, vetëm luftë e armatosur dhe shpartrallim’.

Më tej ai këshillon që vendeve që financojnë grupet terroriste si ISIS apo edhe të tjera t’u vihen sanksione nga SHBA-të, BE-ja dhe vendet e tjera.

Në fund të intervistës Razzante thotë se vendet që bëjnë tregti dhe financojnë terroristët dhe për të cilët ka prova, ndaj këtyre vendeve duhet vendosur embargo deri sa të ndërpresin ndihmën për ta.

‘Nuk mund të lejojmë që vendet në kontinente të ndryshme që financojnë terrorizmin të vijojnë të qeta tregtinë dhe mbështjen për ta. Ndaj tyre duhet embargo e fortë nga të gjitha institucionet ndërkombëtare derisa të heqin dorë’.

Përshtati në shqip Hashtag.al

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s