Cili ishte fashisti nga Korca që u bë ministër i jashtëm i Enver Hoxhës.

Një foto e rinisë fashiste e vitit 1940 Në të njëjtën dosje ku gjendjen praktika e anëtarësimit të Nexhmije Hoxhës në Partinë Fashiste, gjendet edhe një praktikë për një vizitë të një delegacioni të gjerë shqiptar në Itali. Në mars 1940, 50 profesorë dhe 200 gjimnazistë nga Shqipëria bënë një vizitë në Itali, e cila […]Read Post ›

Advertisements

Kapitulli i mbyllur i PD-së .

Nga Desada METAJ- Për ata që e njohin sadopak Partinë Demokratike është më shumë se e qartë që asnjëherë listat e kandidatëve për deputetë nuk janë diskutuar qoftë dhe formalisht në forumet e partisë,sikundër në zyrën e Berishës për t’i dhënë “dorën e fundit” emrave kanë qenë gjithmonë Topalli, Bode, Imami apo dhe Patozi. Katërshja […]Read Post ›

Advertisements

Taulantizmi i Partive Politike në Republikën Parlamentare.

Jakup B. GJOÇA Fillimisht, kam një pyetje për shqiptarët, për ata që De Jure janë SOVRANI, por që De Facto në fushatat zgjedhore, parlamentare dhe vendore përdoren si lolot e kryetarëve të partive, ( nga Sistemi Zgjedhor, që kanë imponuar kryetarët e partive), dhe përherë votojnë “UNI”-n e kryetarëve të partive, por aspak Vullnetin e […]Read Post ›

Advertisements

Shitja që Rama ju bëri mbasi i përdori “miqve” të tij në PD.

Advertisements

Advertisements

Jo ekstremizmit me ekstremizëm. Pavarësisht Manchester-it.

Gjergj Meta “Moderniteti, për shumë arsye të kuptueshme ka vënë në diskutim të gjitha siguritë e vjetra; pasiguria është një gjendje që shumë njerëz e kanë të vështirë ta durojnë; prandaj çdo lëvizje (dhe jo vetëm religjioze) që premton se do të kriojë apo do të ripërtërijë siguri e ka tregun e gatshëm”. Ky është […]Read Post ›

Advertisements

Ik nga ajo listë Sali Berisha

Më shumë se ata që janë në ‘listën Basha’, lajm bënë ata që u larguan dhe ata që nuk u përfshinë në listën e kreut të PD-së. Nga Çim Peka / Pasi krijoi të vetmen forcë të djathtë që nuk u shua nga tranzicioni në lindje të Europës, ish- komuniste, Sali Berisha u largua nga drejtimi […]Read Post ›

Advertisements

1990/Si nisi asgjesimi i dosjeve të sigurimit te shtetit.

Takimi i Ramiz Alisë me Hekuran Isain më 22.9.1990 Në vitet 1990-1992 janë asgjësuar në degët e punëve të brendshme dhe në Degën e 4-t të Drejtorisë së Parë, të gjitha dosjet në ngarkim të personave që ndiqeshin prej organeve të Sigurimit për arsye politike. Faktet që do citohen në vijim, tregojnë se sa i […]Read Post ›

Advertisements

Llojet e dosjeve të bashkëpunëtorëve (rezidentë, agjentë, informatorë, strehues):

Llojet e dosjeve dhe mjeteve të informimit që përdoreshin në Ministrinë e Punëve të Brendshme gjatë diktaturës komuniste Nisur nga fakti i përmendjes shpeshherë i fjalisë “të hapen dosjen” pa e pasur të qartë se për çfarë konkretisht bëhet fjalë, po shpjegoj në mënyrë të përmbledhur llojet e dosjeve që përdoreshin dikur në Ministrinë e […]Read Post ›

Advertisements

Sot ditëlindja e Naim Frashërit, poeti më i madh i Rilindjes sonë Kombëtare.

Sot  ditëlindja e poetit të madh Naim Frashëri. Poeti që brenda shekullit të XX, vec nderimeve, është i vetmi poet që ka njohur pesë rivarrime: Varrimi i parë, 20 tetor 1900 në Stamboll, Varrimi i dytë, 3 qershor 1937. Varrimi i tretë, 9 prill 1940. Varrimi i katërt, 20 prill 1950. Varrimi i pestë, 10 […]Read Post ›

Advertisements

Ustallarët nisin pazaret.

 Bosët e hashashit, filluan leksionet apo pazarin, që ka të bëjnë me ndershmërinë dhe dobishmërinë e votës. Në fushatë gënjeshtra në premtime është e madhe. Moral tjetër nuk ka dhe nuk mund të ketë  nga ata që e tejmbushën Shqipërinë me krim, trafik, dhe hashash. Dhe ky moral në këto zgjedhje vjen nga po ky […]Read Post ›

Advertisements