“Morali” i pamoralshem i korbave.

 

Regjizor/ Ilirjan Fatkoja.

 

Ngritja e Cadres ne bulevardin kryesor, mu perballe kryeministrise u pa si perpjekje qytetare dhe demokratike per te kundershtuar privatizimin e shtetit nga nje qeveri e korruptuar, nga nje kryeminister pordhaman dhe teresisht i paafte dhe per me teper si i dyshuar per lidhje me krimin.
Ky kryeminister, qe per fatin e keq te shqiptareve u aka kercy ne shpine qytetareve, ne vend qe te ishte sherbyes i durueshem dhe i mencur na tregoi se formimi i tij arsimor e kulturor ishin aq te percipta, sa nuk mund te krahesohet as me nje shqiptar te mesem. Koha provoi se ky deshtak, i pasuruar ne rruge kriminale (pasi ne periudhen e sundimit te tij 13 vjecar e betonizoi Tiranen duke u vene ne shpine ndertuesve edhe nje gjobe-takse prej 20 perqind) po pergatiste ardhjen ne pushtet duke bere aleance me kriminele duke ju ofruar atyr mandate deputetesh ne kembim te sigurimit te votave te mbledhura ne rruge te pandershme. Anetaret e kabinetit shume shpejt u hapen si vaji ne lakra dhe u shnderruan ne trajten e nje lukunie te uritur per vjedhje e zhvatje sa qe u kthyen ne “gjah te majme” per mediat por dhe per qytetaret, qe neper blogjet nisen te stigmatizojne megavjedhjet e tyre.
Ministrat Beqaj e Tahiri, ishin ne krye te Top-listes dhe fama e tyre shpesh here kaloi mbi te gjithe artistet turq te telenovelave, te marre se bashku!
Qeveria u kthye ne nje kosh plehrash ku gjithsejcili kishte dore te lire te punonte per vete dhe per shefin. Madje eshte kjo qeveri qe i jep shansin personazheve me dhe pa emer nga bota e krimit qe te jene prezente ne serialin kriminal te zhvatjes se qytetareve qe po xhirohej nga kjo qeveri e bekuar nga parlamentare te krimit. Si per t’i vene tortes se ligesive edhe te quajturen qershi, qeveria u kujdes per te bere kanabizimin total te vendit. Per te siguruar nje prodhim te madh dhe cilesor ngarkoi me detyra te vecante Policine e Shtetit. Fakti qe u shkarkua Ministri i “sukseshem” i Brendshem dhe me pas 12 Drejtoret e Policise se Qarqeve, provuan vertetesine e kesaj qe po them. Dhe per te lare mutin me shurre kjo palo qeveri na mer persiper te beje Vettingun dhe organizimin e Zgjedhjeve te lira. Kjo eshte njelloj si t’i besosh ujkut melcine e qengjit! Ketu ngjizet aksioma politike e PD-se dhe kryetarit Basha me vullnetin e lire te qytetareve qe e shikojne Ramen dhe qeverine e tij sit e pa besueshme per te bere zgjedhje. Slogani per “Republiken e Re” ne fund te fundit nuk eshte asgje me shume se sa kerkesa legjitime e qytetareve shqiptar per ti dhene FUND keq qeverisjes. Armata e shtetareve te lire ashtu si dhe politkanet me te shendetshem moralisht te PD e konceptuan Cadren si pike pjekje qytetare pa dallime ideologjike, si vend per te shkembyer mesazhe paqe dhe gjetje mundesish per tu cliruar nga barra e frikes dhe e kercenimeve qe prodhonte fabrika e ndryshkur e Republikes se vjeter, muret e te ciles kishi rene para njezet e gjashte vjetesh, por qe ende e ndynin ajrin e shqiperise demokratike. Nga Cadra qytetaret u ndjene me te motivuar per tu perballur me situaten e rende qe po i ofronte qeveria e diskretituar. Qytetaret hyne ne Cadres PD ne mbrojtje te vlerave, te dinjitetit dhe lirise se tyre.
Qeveria kishte dhene prova se kishte braktisur misionin e saj si sherbyese e interesave popullore dhe ishte shnderruar ne protektore te antivlerave.
Largimi i se keqes behet me vote, por ceshtja ishte ne se qeveria e Rames do te garantonte ose jo zhvillimin e zgjedhjeve te Lira dhe te Ndershme.
E kam te fresket vitin 2003 kur Rama vodhi ne menyren me bastarde rezultatet zgjedhore. Edhe atehere faktori nderkombetar ishte skeptic ndaj akuzave tone, por qofte Shefin e Misionit të Vëzhgimit të Zgjedhjeve, Ambasadorin David Barry. u thyen kur ju vune provat e vjedhjeve. U kthye per rivotim gati 40 % e qendrave te votimit dhe bandat e paguara serish e vodhen rezultatin. Kete e di po kaq mire edhe Spartak Ngjala qe sot i ben “hosanna” Edvinit, por kjo eshte pune e tij, eshte ceshtje morali dhe jo perceptimi.
Po deputeti Selami, qe mban ende siglen e PD-se a ka moral kur kerkon te beje diferencuesin me vijen e qytetareve te zhgenjyer dhe te kryetarit Basha ?
“ Kam vënë re se zoti Basha e përdori çadrën, jo më për një protestë paqësore, por fatkeqësisht, me një retorikë populiste dhe një gjuhë të papërshtatshme, e përdori për të anashkaluar institucionet, dhe më keq akoma, për të bojkotuar parlamentin, në një moment shumë të rëndësishëm, siç është Reforma në Drejtësi, e cila është e lidhur me rrugën integruese në Europë.
Filozofi i marksizem leninizmit Selami, nuk ka hallin se qytetareve shqiptare u ka vajtur thika ne palce, se kanabisi i Rames u ka nxjerre policive europiane me shume se terroristet islamike. Per shokun ne fjale gjerat po ecin fjolle, si tymi qe le hashashi i Rames.
Mos pjesëmarrjen në zgjedhje e konsideron një gabim të rëndë, kundër vullnetit të ndërkombëtarëve që propozuan platformat e tyre të zgjidhjes së krizës.
Selami e di dhe vete se po genjen diten me diell kur thote qe “Zëri i ambasadorit Lu që është zëri i drejtpërdejtë i Presidentit Trump.”

Ka patur një përpjekje ndërkombëtare për të ndërmjetësuar zgjidhjen e kësaj situate. Madje javën e shkuar edhe përpjekja e dy eurodeputetëve McAllister dhe Fleckenstein dështoi. A ishte ky një shans i humbur dhe a mendoni se ende ka një hapësirë për zgjidhje?
Ne intervisten e tij Selami eshte konfuz me veten kur thote: “ Kurrkush nuk është në kundërshtim me nevojën për zgjedhje të lira dhe të ndershme, me shqetësimin që ka PD dhe që ka ngritur zoti Basha për zgjedhje të lira e të ndershme. Po kështu dhe me influencën e drogës në politikën shqiptare. Por nga ana tjetër ne duhet ta zgjidhim këtë problem. Nuk mundet papritur ne të marrim pozicionet sikur ky problem është shfaqur sot.”
Ja ke future kot z. Selami, pasi situate e sotme e kanabizimit total te vendit nuk eshte e njellojte me shfaqjen e tij ne nje njesi te vogel gjeografike te vetmuar qofte ky dhe i quajtur fshati Lazarat.
Prandaj perrallat e Selamit, Majlindes dhe Jozefines, une po i quaj thjesht klithma inatcoresh, pa cka se me mend e zemer vleresoj gjykimin e mijra e mijra qytetare, anetare apo jot e partise demokratike, te cilet kane etiketuar keto kerkellima si gjera vulgare, te shpifta, te perngjashme me te vjella pijanecesh.

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s