Shqipëria është pranë Luftës Civile, nëse Zgjedhjet Parlamentare bëhen pa Opozitën!

Jakup B. GJOÇA
Demokraci pa Opozitë, në zgjedhje parlamentare, nuk ka. Ajo qeveri e dalë nga zgjedhjet parlamentare, ku nuk merr pjesë Opozita, çfarëdo emri dhe etikete të ketë, qoftë “Komuniste”, “Monarki”, “Diktaturë” kanë një emërues politik: QEVERI MONISTE!
Në rendet kushtetuese, ku qeveria është Moniste, për popullin 2 rrugë ka:
1. Ose të pranojë kokëulur dhe gojëmbyllur qeverinë Moniste!
2. Nëse reagon, nëse proteston, do të Burgoset!!! Dhe, nëse Populli Burgoset nga Qeveria kur proteston, kjo është sipari I Luftës Civile!​
NUK KA RRUGË TË TRETË, as për Popullin, as për Qeverinë Moniste!!!
ABC-ja e Demokracisë, është që qeveria e zgjedhur nga zgjedhjet parlamentare, edhe pse mund të dalë nga një shumicë e thjeshtë 50 % + 1 votues më shumë, sërish është Përfaqësuese e gjithë Popullit dhe shpreh vullnetin e të të gjithë votuesve. Prandaj, në Demokraci, të gjithë janë të detyruar të respektojnë çfarëdo qeveri që përfaqëson 50 % + 1 votues në zgjedhjet parlamentare!
Kur kryeministri aktual Edi Rama metodikisht punon që në Shqipëri të zgjillohen zgjedhje parlamentare në 18 qershor 2017 pa Opozitën, sejcili duhet të pyesë vetveten:
– A mund të quhet Qeveri Demokratike ajo qeveri që do të dalë nga zgjedhjet paralementare, ku Opozita nuk merr pjesë në zgjedhje?
– A do të njihet nga të gjithë shqiptarët në Shqipëri, kjo qeveri e dalë nga zgjedhjet parlamentare, ku Opozita nuk merr pjesë në zgjedhje?
– A do të funksionojë Demokracia, kur gjysma e Popullit nuk e njeh Qeverinë e dalë nga zgjedhjet parlamentare, ku Opozita nuk merr pjesë në zgjedhje?
Dhe, si shumë e këtyre pyetjeve, sejcili mund të fantazojë dot pyetjen më Fatale:
-Cilat do të jenë pasojat politike, shoqërore, penale, kur gjysma e popullit NUK E NJEH QEVERINË MONISTE, e dalë nga zgjedhjet Moniste?
– E dini që pasojat politike, shoqërore, penale të MOSBINDJES CIVILE ndaj Qeverisë Moniste janë ANARSHIA, DHUNA, VARFËRIA, RRËMUJA dhe është kaq afër edhe ….Lufta Civile!!!
-A mund të ligjërohen nga Qeveria Moniste pasojat e MOSBINDJES CIVILE?
Një Qeveri e dalë nga Zgjedhjet Parlamentare MONISTE, ku Opozita nuk merr pjesë dhe Parlamenti nuk do të ketë asnjë Deputet të Opozitës, kryeministri do të emërojë të gjithë Moneklaturën e Drejtësisë, dhe kësisoj Drejtësia do të jetë jo vetëm PENG, por do të jetë Mashë e Kryeministrit ndaj çdo kundërshtari të tij politik!
A do të kenë Mirëbesimin e shqiptarëve Institucionet e reja të Drejtësisë, kur kryeministri I emëruar nga zgjedhjet parlamentare ku Opozita nuk merr pjesë dhe Parlamenti Monist do të emërojnë të gjithë drejtuesit dhe anëtarët?
– A mundet Drejtësia, Paskëtaj, që të gjykojë dhe dënojë çdo akt Anarshie, Dhune, Rëmuje që është pasojë e MOSBINDJES CIVILE ndaj Qeverisë Moniste?
– A mund të Funksionojë Demokracia në Shqipëri, nëse Drejtësi dënon me BURG cilido qytetar për shkak të veprimeve që ndodhin nga MOSBINDJA CIVILE ndaj Qeverisë Moniste?
Sot, në Velezuelën e Madhuros, NUK KA DEMOKRACI! Presidenti Madhuro ka anulluar Zgjedhjet, ka burgosur Kryetarin e Opozitës. MOSBINDJA CIVILE e qytetarëve është e përditshme me protesta në rrugë dhe me dhunën që ushtron Policia dhe Ushtria e shtetit të Madhuros kundër qytetarëve protestuesë. Viktimat e kësaj dhune politcore dhe ushtarake të Shtetit të Madhuros kundër qytetarëve rriten në progress gjeromertik. Varfëria, gjithashtu, rrit në progress gjeometrik edhe viktimat nga Uria!!! Dhe, megjithëkëto, Presidenti Madhuro, ​NUK PRANON ZGJEDHJE TË LIRA dhe sakrifikon, kështu, popullin për të mbajtur me dhunë dhe gjak Pushtetin e vet!!!
Kryeministri Edi Rama, mbase ka Pasqyrë, mbase ka Shembëlltirë, mbase do të bëhet një Madhuro në Shqipëri, derisa me Arrogancë NUK PRANON ZGJEDHJE TË LIRA në Shqipëri.
Qeveria e kryeministrit Edi Rama e ka humbur Votbesimin edhe të 1 milion votuesve të vet, derisa Kryetari i PS bëri deputetë persona me rekorde kriminale! Në Demokraci Funksionale, ai qeveri që kriminalizon Parlamentin, ai kryeministër që bën deputetë persona me rekorde kriminale, KA RËNË!!!
Mjafton kjo, që kryeministri Rama ËSHTË I PABESUESHËM, që Qeveria e tij të organizojë Zgjedhje Parlamentare!!!
Opozita KËRKON ZGJEDHJE TË LIRA PARLAMENTARE.
Zgjedhjet e lira Parlamentare, në kushtet konkrete të Shqipërisë, bëhen vetëm me një Qeveri Teknike, ku Edi Rama të mos jetë Kryeministër!
Nëse Edi Rama e ndjen se Ai ka punuar për të mirën e Popullit në 4 vjetët që qeverisi si Kryeministër, përse trembet, që zgjedhjet parlamentare të bëhen me një qeveri Teknike, që do të ketë mirëbesimin e gjithë Popullit?
Nëse Edi Rama e ndjen veten sado demokrat, duhet të ndjejë edhe përgjegjësi politike ndaj Popullit, nuk duhet të mos lejojë që shqiptarët të përçahen, në palë armike, por duhet të pranojë një Qeveri Teknike!!!
Nëse Edi Rama I fiton zgjedhjet e reja parlamentare, të zhvilluara me Qeveri Teknike, atëhere Rifiton Mirëbesimin e Shqipëtarëve dhe Të drejtën Kushtetuese të Qeverisë!
Kaq e thjeshtë është, Demokraqcia Funksionale! E hapur, e drejtë dhe e barabartë për të gjithë, veçse kur populli e jap Votbesimin I lirë në zgjedhjet e ndershme parlamentare!!!
Është Arrogancë, Tallje qëndrimi politik i Kryeministrit Rama, I cili PRANON QEVERI TEKNIKE, por që Ai të jetë Kryeministër!
Në Demokraci Funksionale, çdo Qeveri Teknike krijohet pa Kryeministrin aktual!
Cameron dha dorëheqjen si kryeministër, ngaqë humbi votbesimin të kryesojë Ai qeverinë, në Referendumin që zhvilloi për Brexit!
Renci dha dorëheqjen si kryeministër, ngaqë humbi Votbesimin të kryesojë Ai qeverinë në Referendumin që zhvilloi.
Por, në të dy rastet në Britani dhe Itali, Qeveria nuk ra, por kryeministri i dorëhequr u zëvendësuan nga persona të së njëjtës parti të kryeministrit!
Kryeministrat në fjalë dhanë dorëheqje, që Qeveria të mos humbtëte Mirëbesimin e popullit! Kjo është Demokracia Funksionale.
Në Demokracitë Funksionale MIRËBESIMI I POPULLIT NDAJ QEVERISË SË ZGJEDHUR ME VOTË TË LIRË ËSHTË MBI ÇDO INTERES POLITIK TË KRYEMINISTRIT!
Në Shqipëri, Edi Rama mbivendos Karriken e tij kryeministror edhe kur Ai e ka Humbur Mirëbesimin e Popullit!!! Kjo mjafton që të kuptosh se Demokracia në Shqipëri NUK FUNKSIONON.
Ose, Kryeministri Rama e përdor Demokracinë si Fasadë, për të madhështuar Pushtetin e tij, dhe jo që Demokracia t’i shërbejë Shqipërisë dhe Popullit!

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s