Ambasadoret ne Tirane me prapaskena politike, ushqejne arrogancen pushtetore te Rames.

Ambasadorët në Tiranë, me prapaskena politike, ushqejnë Arrogancën Pushtetore të Kryeministrit Rama
Jakup B. GJOÇA
Kryeministri Rama dërgon në Kavajë 1.000 policë, deri të premten 5 maj 2017.
Kryeministri Rama përsëriste vazhdimisht, se zgjedhjet për kryebashkiakun e Kavajës do të zhvillohen me ëdo kusht, me ëdo kosto politike, pavarësisht se Opozita e ka bojkotuar procesin zgjedhor.
Ambasadorët në Tiranë, e sidomos Ambasadori i SHBA Lu, përsëriste vazhdimisht, se zgjedhjet janë “legjitime” edhe pa pjesëmarrjen e Opozitës, duke bërë iso refrenit politik të Kryeministrit Rama.
Mirëpo, Kryeministri Rama, edhe pse arrogant në sjellje dhe qëndrime politike, u tremb dhe të premten, më 5 maj 2017, deklaroi se Ai, si kryetar i PS tërhiqte kandidatin e tij për kryebashkiak nga zgtjedhjet vendore në Kavajë!
Kryeministri Rama u tremb, sepse Opozita kishte vendosur që Protestën ta vazhdonte në Kavajë ditën e zgjedhjeve!
Kryeministri Rama u tremb, se mos ai vetë, do të pësonte fundin e Çausheskut nga protestuesit! 1.000 policët, që dërgoi në Kavajë, nuk mund të mbrojnë dot Pushtetin e kryeministrit Rama nga Protesta e Popullit!
Nëse vërtet, kryeministri Rama ka kaq merak se mos destabilizohet Shqipëria nga ….Protesta e Opozitës, kurrë nuk do të deklaronte me arrogancë, se Ai do të bëjë zgjedhje vendore në Kavajë dhe parlamentare në Shqipëri PA OPOZITËN!!!
Shqipëria DESTABILIZOHET POLITIKISHT vetëm kur një Kryeministër Arrogant zhvillon zgjedhje parlamentare PA OPZOTËN.
Nuk ka Demokraci, pa Opozitë në Zgjedhje Parlamentare!!!
Çaushesku e provoi këtë në 1989 dhe e pësoi!!!
Por, ajo që vrau shpresën e shqiptarëve te ndihmesa e Ndërkombëtarëve, në zgjidhjen e Krizës në Shqipëri, është qëndrimi dyfaqësh i ambasadorëve të akredituar në Tiranë.
Ambasada e SHBA në Tiranë, pak minuta pasi kryeministri Rama u tërhoq – me bisht në shalë – nga zgjedhjet vendore në Kavajë, bëri deklaratë publike, dhe ….. ëuditërisht, përshëndeti Turpin Politik të Kryeministrit Rama, zbythjen e tij arrogante, përballë Qëndresës të Protestuesve!!!
Ambasada Amerikane në Tiranë, “harroi” të përshëndetëte protestuesit shqiptarë, që mbrojtjën Demokracinë në Shqipëri dhe nuk lejuan kryeministrin Rama të zhvillonte zgjedhje vendore pa Opozitën!!!
Ambasada Amerikane në Tiranë “harroi” që dje t’i kërkonte kryeministrit Rama, që të tërhiqet edhe nga zgjedhjet parlamentare të 18 Qershorit 2017!!!
Ambasadori amerikanë në Tiranë Lu, kishte të drejtën, më shumë se kushdo, që të mos lejonte Zgjedhje Vendore në Kavajë PA OPOZITËN. Ambasadori Lu ishte i pari në 2015, që I kërkoi publikisht kryeministrit të mos kandidonte Roshin, meqë ka rekorde kriminale. Kryeministri Rama në 2015 e sfidoi, e injoroi, e shpërfilli Apelin Publik të Ambasadorit Lu!
Por, ambasadori Lu heshti, përballë Arrogancës Pushtetore të kryeministrit Rama!
Shkaqet e heshtjes së Ambasadorit Amerikan ndaj Arrogancës Pushtetore të kryeministrit Rama mund të kërkohen te misioni diplomatic, që ndoshta Soros i ka ngarkuar Ambasadorit Lu.
Por një gjë është e vërtetë.
Ambasadori Lu, deri tani, në Tiranë, më shumë ka bërë prapaskena politike, për të ushqyer Arrogancën Pushtetore të Kryeministrit Rama, në dëm të Demokracisë në Shqipëri!!!
Ambasadori Lu, nëse do të kishte merak Demokracinë në Shqipëri, do të mjaftohej të bënte vetëm një deklaratë publike dhe t’u fliste shqiptarëve SHQIP: “ As ai, si qytetar i Demokracisë, As SHBA NUK NJOHIN ZGJEDHJE PARLAMENTARE PA OPOZITËN”!!!
Kaq. Thesht! Hapur! Shqip!
Dhe shqiptarët do ta kuptonin burimin e rrezikut të Demokracinë në Shqipëri!!!
Dhe Kryeministri Rama nuk do të sillej me shqiptarët KAQ ARROGANT, saqë EDHE DJE, të kishte kurajo, të deklaronte: “Ne do të bëjmë zgjedhjet parlamentare në 18 qershor 2017, edhe pa Opozitën”!!!
Ambasadori Lu, në sytë e shqiptarëve, tashmë është katandisur në një Lolo të Oborrit Kryeministror të Ramës!!!
Ambasadori Lu, duihej të bënte vetëm një herë deklaratë publike shqiptarëve: “ Nuk janë LEGJITIME zgjedhjet parlamentare PA OPOZITËN” dhe shqiptarët do ta besonin, që Ambasadori Lu mbron në Shqipëri Demokracinë dhe jo ….Pushtetarët!
Porrrrr….
Ambasadori Lu, duke i shkuar përditë në zyrë kryeministrit Rama, ndërkohë, që shqiptarëve nuk u flet SHQIP, atëhere, kushdo e kupton, që ambasadori Lu bën lojra politike në prapaskenë, në dëm të shqiptarëve, në dëm të Demokracisë, për të ushqyer VETËM Arrogancën Pushtetore të kryeministrit Rama.
Ambasadori Lu, duke u bërë lojtar aktiv i prapaskenave dhe pazareve politike, meqë shkon përditë në zyrën e kryeministrit Rama, KA MERAK, KA HALL vetëm pushtetin e kryeministrit Rama.
Prapaskenat politike gjithnjë i shërbejnë Pushtetarëve, në dëm të Kauzës së Popullit!
Shqiptarët, tashmë me të drejtë, e shikojnë Donald Lu, si një misionar dhe mercenarë të Soros dhe NUK E BESOJNË MË SI AMBASADOR TË SHBA!!!
Ambasadori Lu nuk përfaqëson më në Tiranë për shqiptarët as SHBA-të dhe as Presidentin Trump!!!
Deri tani, Administrata e Presidentit Trump NUK KA DEKLARUAR KURRË që “Zgjedhjet Parlamentare në Shqipëri janë “legjitime” PA OPOZITËN”!!!
Kryeminstri Rama, sërish, nesër, ndoshta pasnesër, DO TË DETYROHET, që të ZBYTHET, edhe nga zgjedhjet parlamentare!
Natyrisht dhe sigurisht, edhe Ambasadori Lu, edhe një herë tjetër, do ta përshëndetë Ramën, që ( do të) dorëhiqet si kryeministër dhe do të lejojë Qeveri Teknike, për zgjedhjet Parlamentare.
Por, as tani, Ambasadori Lu, nuk guxon t’u thotë SHQIP SHQIPTARËVE, që “ Nuk ka Zgjedhje të lira PA OPOZITËN”.

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s