Kongresi amerikan mision urgjent në Ballkan, hetim ndërhyrjes së Sorosit në Shqipëri.

Politikat ndikuese të filantropit të majtë George Soros në shtetet e Europës duket se përbëjnë shqetësim madhor për administratën Trump.

Media amerikane “American Spectator”, raporton se kryetari i dhomës së drejtësisë në Kongresin amerikan, republikani Bob Goodlate ka nisur një mision urgjent në Europë. Sipas kësaj media, zyrtari amerikan udhëheq një delegacion prej 15 personash në një mision në Shqipëri, Greqi, Bosnje, Maqedoni, Kosovë dhe Itali.

Qëllimi i misionit është për të hetuar dhe për të vëzhguar nëse në këto vende, përfshirë dhe vendin tonë, vazhdon favorizimi i kohës së Barack Obamës. Hetimi i këtij delegacioni për ndikimet e George Soros raportohet se është i pavarur nga Departamenti Amerikan i Shtetit, por nuk janë dhënë të tjera detaje për shkak të sigurisë.

Për median amerikane “American Spectator” ka folur edhe një prokurore shqiptare, e cila nuk ka dashur të identifikohet.

“Kryeministri Edi Rama, i mbështetur edhe nga ambasadori i SHBA, ka shkatërruar pavarësinë e gjyqësorit tonë. Duke tundur flamurin e reformës në drejtësi, ata e kanë politizuar këtë çështje. Kur ne kemi shprehur mendime profesionale të ndryshme nga ato të ambasadorit amerikan, Lu u zemërua”, thotë prokurorja për median amerikane.

Ajo pohoi gjithashtu se zyra e saj u përpoq t’i jepte përparësi trafikut të drogës dhe kriminalitetit, ndërsa ambasada e SHBA hodhi poshtë kultivimin masiv të kanabisit duke thënë se “nuk është problem i SHBA”.

“American Spectator” përmend edhe përplasjen mes kryeprokurorit Adriatik Llalla dhe ambasadorit të SHBA Donald Lu. Kjo media flet gjithashtu edhe për ndikimin në Shqipëri të George Soros dhe lidhjen e ngushtë që ka me Kryeministrin Edi Rama.

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s