Pederastia e Enver Hoxhës në problemet e centralizuara “Shtriga” dhe “Krokodili”.

Pederastia e Enver Hoxhës në problemet e centralizuara “Shtriga” dhe “Krokodili” Nga Kastriot Dervishi. Letra e datës 2.4.1980 e shkrimtarit Ismail Kadare drejtuar Enver Hoxhës, është pjesë e një historie “me grupe armiqësore” të nisur në vitin 1978, në të cilën implikohet edhe motra e tij, Kadria. Njohja e letrës pa ditur shkakun e saj […]Read Post ›

Advertisements

Fundi tragjik i Kryegjyshit Botëror të Bektashinjve.

Kush është Kryegjyshi i parë shqiptar që bëri histori? Ja fundi tragjik i tij me dy plumba pas shpine. Kur flasim për besimin një nga ata që bie më shumë në sy në vendin tonë është ai bektashi e një nga ata që ka shënuar historinë jo vetëm të bektashizmit, por edhe atë të vendit […]Read Post ›

Advertisements

Qef o qef, o qerrata.

Miladini, “beu” i luftës Nga Kastriot Dervishi. Personi mbi kalë është Miladin Popoviçi. Në pyjet e bukura të Shqipërisë, kalin e tërheq një shoqe lufte. Kapardisja e tij dhe fotografimi në këtë formë, nuk janë veprime të rastësishme. Tregojnë shumë. Popoviçi qëndroi pranë komunistëve të Shqipërisë nga tetori 1941 e deri në shtator 1944. Ishte […]Read Post ›

Advertisements

Pederastia në Byronë Politike të PPSH-së.

Nga Kastriot Dervishi/ Në një mbledhje të fillimit të viteve ’50, u diskutuan disa figura që do merrnin poste të rëndësishme në aparatin e Komitetit Qendror të PPSH-së dhe në rrethe. Ndër të tjerë, u propozua për instruktor në KQ një emër i njohur. Askush nuk diskutoi për të. I vetmi që flet kundër tij […]Read Post ›

Advertisements

Shiko “Ndryshimet e Sali Berishes gjate viteve…” në YouTube

Advertisements

Advertisements

Bullgarizimi, 100 mijë duan të ikin drejt si BE si bullgarë.

Asgjë nuk i mban dot më shqiptarët të mos largohen nga vendi. Deportimet masive nga vendet e BE për shkak të kërkesave të larta për azil i kanë bërë shqiptarët të kërkojnë për mënyra të reja për t’u larguar nga vendi. Një mënyrë e nisur para dy vitesh, që kur fenomeni i azilkërkuesve u rrit […]Read Post ›

Advertisements

40 vjet nga ekzekutimi i poetëve Genc Leka e Vilson Blloshmi.

  Më 17 korrik 1977 mbushen 40 vjet nga ekzekutimi i poetëve Genc Leka dhe Vilson Blloshmi. Ata bënin pjesë në radhët e familjeve kundërshtare të regjimit komunist. Për këtë arsye u përfshinë në një proces agjenturialo-operativ të Sigurimit dhe më pas hetimor-gjyqësor të hetuesisë e gjykatës. -Genc Leka (1941-1977), ishte 36 vjeç kur u […]Read Post ›

Advertisements

Lista e pacientit të Doktor Petrelës.

  Petrela-Ramës: Barbaria po bëhet e padurueshme nga heshtja jonë… Një prej neurokirurgëve më të njohur, jo vetëm në Shqipëri, por edhe në botë, Mentor Petrela ka reaguar dje në lidhje me përfshirjen e emrit të tij në “listën e zezë” të publikuar nga kryeministri, sipas të cilit vetë qytetarët kishin përzgjedhur mes 101 zyrtarëve […]Read Post ›

Advertisements

Tredhja e Gjyqësorit nga kryeministri Rama.

nga Jakup Gjocaj/ Gjykata e Krimeve të Rënda, tani pas fitores elektorale të kryeministrit Rama, i hoqi edhe sekuestron e pasurisë Alfred Pezës, deputetit të kryeministrit Rama. Domethënë, me vendimin e Gjykatës së Krimeve të Rënda, deputeti socialist Alfred Peza, aksionet bankare në vlerën e 1,2 miliardë lekëve, i ka blerë me …paratë e djersës […]Read Post ›

Advertisements

LISTA/ Ja 118 “kriminelët shqiptarë” të gjallë e të vdekur që ndaloheshin të hynin në Shqipëri në shtator 1991.

  Nga Kastriot Dervishi/ Me dekretin nr. 3005, datë 23. 11. 1959 të Presidiumit të Kuvendit Popullor regjimi komunist pat shpallur një amnisti për të arratisurit politike, prej së cilës u amnistuan 7.003 persona dhe u cilësuan “kriminelë lufte” 208 të tjerë. Nga kjo amnisti u riatdhesuan në Shqipëri vetëm 60 persona, një pjesë e […]Read Post ›

Advertisements