Si e ç’qeu hetuesi SHYQYRI ÇOKU PREJ GJYMTYRËSH PRIFTIN DON MIKEL BELTOJA.

PARA 44 VJETESH hetuesi SHYQYRI ÇOKU E SHQEU PREJ GJYMTYRËSH PRIFTIN DON MIKEL BELTOJA.
Edhe kjo veper kriminale ka ndodhur ne burgjet e Enver Hoxhës në Shkoder!
Gazetari Tedi Blushi ka botuar
LISTA E TË DEKORUARVE: FUNKSIONARË TË LARTË TË PPSH, DREJTUES TË LARTË DHE BASHKËPUNËTORË TË SIGURIMIT TË SHTETIT, PROKURORË, GJYKATËS

Lista e plotë të drejtuesve të PPSH, Sigurimit të Shtetit, prokurorëve, hetuesve, gjyqtarëve e dëshmitarëve, thënë shkurt “xhelatëve të komunizimit” të dekoruar nga qeveria lista ka qenë “sekret” dhe zbulohet për herë të parë me faksimile zyrtare!”
U morë nga GAZETARI Tedi Blushit

1. SHYQYRI ÇOKU – Hetuesi i At Zef Pllumit (“Rrno vetëm për me tregue”) dhe ka shqyer gjymtyrët Dom Mikel Beltojës dhe ekspert i torturave ndaj akademikve të moshuem e të rinjë meshatrë katolikë të Shqipnisë së Veriut.
2. ISA MILOTI – Oficer i Sigurimit të Shtetit (Shkodër)
3. RAKIP BEQAJ – Zv/Drejtor i Përgjithshëm i Sigurimit të Shtetit
4. GANI KODRA – Shefi i Sigurimit të Byrosë Politike
5. XHAFER PEÇI – Drejtor i Drejtorisë së Kufirit në Ministrinë e Punëve të Brendshme dhe që nga viti 1972 deri në vitin 1982, ka kryer detyrën e Komandantit të Gardës së Republikës
6. MARK DODANI – Figura emblematike e Sigurimit të Shtetit me pseudonimet “Xhakoni” e “Studenti”, i cili mbante lidhje direkte me Mehmet Shehun e Kadri Hazbiun, aktiv në goditjen e disa grupeve diversante siç i cilësonte regjimi.
7. MURAT KAMANI – Prokurori ushtarak i Beqir Ballukut, Petrit Dumes, Hito Çakos e Rrahman Parllakut, e vlerësoi grupin “komplotist” duke kërkuar dënimin e tyre me vdekje.
8. ANASTAS KOROVESHI – Gjyqtar i Gjykatës së Lartë Ushtarake në Tiranë
9. QEMAL HYSENAJ – Kryetari i Degës së Punëve të Brendshme të Fierit
10. ERNESTO JAKOVA – Zëvendësdrejtori i Institutit të Studimeve Ushtarake, Ish-Gjeneral Major, i dënuar me grupin e të ashtuquajturit “Puçi ushtarak ‘74″
11. JANI PASKO – Kryetar i rrethit Berat
12. MUSTAFA BEQARI – Oficer i Degës së Punëve të Brendshme
13. RAHMAN PARLLAKU – Kandidat i Komititetit Qendror të PPSH, deputet i PPSH, ish-zv/ministër i Mbrojtjes, ish-Gjeneral Major i dënuar me grupin e të ashtuquajturit “Puçi ushtarak ‘74″
14. GANI KEÇI – Sekretar i Komitetit të Partisë për Tiranën
15. MELEQ BABANI – Kryetar i Komitetit Ekzekutiv te Bilishtit
16. VITO KAPO – Ministre e Industrisë së Lehtë, ish- Sekretarja e Parë e Bashkimit të Grave të Shqipërisë, bashkëshortja e Hysni Kapos
17. NJAZI JAHO – Sekretar i Komitetit të Partisë për rrethin Tiranë
18. HAMIT MYHYRDARI – Kryetari i Degës së Punëve të Brendshme Laç
19. ILO KODRA – Shefi i kabinetit të Sekretarit të Komitetit Qendror të PPSH-së
20. KADRI BALLA – Fillimisht shoqëruesi i Enver Hoxhës. Vite më vonë emërohet Zv/Drejtori i Kuadrit të Ministrisë së Brendshme
21. DHIMITRA JAKOVA – Dëshmitare në gjyqin kundër grupit armiqësor të Mehmet Shehut, Kadri Hazbiut, Llambi Peçinit, etj
22. Xhorxhi KONOMI – Kreu i Hetuesisë në rrethin e Lushnjës, hetues në Prokurorinë e Përgjithshme, më pas ka punuar si këshilltar në Presidiumin e Kuvendit Popullor
23. LIRI BELISHOVA – Anëtare e Byrosë Politike dhe e Komitetit Qendror të PPSH-së. Themeluese e PKSH-së. Në vitin 1960 përjashtohet nga PPSH, internohet 21 vjet.
24. MANE ALIAJ – Vëllai i agjentit sekret të Kundërzbulimit shqiptar, Shemsi Aliaj pranë ambasadës shqiptare në Romë, i cili konsiderohet si një nga rekrutuesit më të mirë të Shërbimit Sekret Shqiptar në komunizëm.
25. LLAMBI GEGENI – Hetues në Drejtorinë e Hetuesisë në MPB
26. FAHRI KRAJA – Oficer i Sigurimit të Shtetit, Hetues, ish-drejtues i lartë në Sigurimin e udhëheqjes komuniste. Shkodër
27. EMRO KONDI – Zv/kryetari i Degës Punëve të Brendshme Librazhd
28. AGIM BEJLERI – Oficer i Sigurimit të Shtetit
29. DURO SHEHU – Vëllai i kryeministrit, Mehmet Shehu.
30. SADUSH KUMBARO – Agjent i Sigurimit të Shtetit
31. STOLI LIPIVANI – Dëshmitare, pjesëmarrëse në gjyqin e Ramize Gjebreas
32. EQEREM BECI – Dëshmitar në gjyqin e Koço Theodhosit, Kiço Ngjelës, etj.
33. DEMIR PRODANI – Hetues i prokurorisë në disa rrethe
34. DHIMITËR BRISKU – Deputet i PPSH-së për Beratin, kryetari i Komitetit Ekzekutiv të Këshillit Popullor të Rrethit Berat
35. NONDA BAKA – Sekretar i Parë i Komitetit të Partisë e rrethit të Durrësit
36. KARAFIL KALEMI – Zv/Kryetar i Degës të Punëve të Brendëshme për mbi 20 vjet.
37.Orhan Frashëri – Lindur në vitin 1922 në Tiranë, banon në Berat. Hetues e prokuror në dhjetëra procese politike. Ndër të tjera ka dënuar me vdekje djalin e Teme Sejkos, Sokolin.
38. Prof. Arben Puto- Lindur në vitin 1924 në Gjirokastër. Historian i periudhës komuniste. Kunat i anëtarit të Byrosë Politike, Manush Myftiu. Ka dhënë disa dëshmi që janë përdorur në gjyqin special në vitit 1945.
38. Arif Bizhga- Lindur në vitin 1925 në Kardhiq të Gjirokastrës. Oficer Sigurimi. Ka qenë me shërbim të posaçëm pranë Enver Hoxhës në vitet 1948-1950.
39. Jorgo Polo- Lindur në vitin 1925 në Qeparo, Vlorë. Oficer Sigurimi. Oficer Sigurimi. Hetues. Ka marrë në dhjetëra procese politike. Kujtohet kur në moshë të re, hetoi “grupin e deputetëve” së bashku me të dekoruar të tjerë.
40. Kasem Trebeshina- Lindur në vitin 1925 në Berat. Themelues i armës së Sigurimit të Shtetit në organikën e parë. Figuron oficer drejtimi i Seksionit të 1-rë të Drejtorisë së Mbrojtjes së Popullit që merrej me goditjen e elementit kundërshtar.
41. Xheladin Krifca – Lindur në vitin 1926 në Dibër të Madhe. Profesioni i parë marangozi, por i specializuar në Bashkimin Sovjetik. Oficer Sigurimi. Ka pasur shumë funksione në këtë armë. Po ashtu hetues me dhjetëra procese. Ka mbuluar shumë funksione në Drejtorinë e Parë dhe Drejtorinë e Tretë të Sigurimit të Shtetit. në vitet 1969-1974 ish zëvendëskryetar i Degës së Punëve të Brendshme Shkodër. Në vitet 1974 – 1981 ishte kryetar i degës së grupimeve kundërrevolucionare në Drejtorinë e Punëve të Brendshme Tiranë.
42. Reshat Nepravishta- Lindur në vitin 1927 në Nepravishtë. Gjyqtar i proceseve politike. Ka dënuar me vdekje Pjetër Arbnorin e Uran Kalakullën.
43. Sevo Tarifa – Lindur në vitin 1927 në Gjirokastër. Sekretar i shokut Enver. Merita e vetme e tij është se ka punuar pranë komandantit, e për këtë e meritonte një teneqe vlerësuese.
44. Hajdar Çakërri- Lindur në vitin 1926 në Vlorë. Oficer Sigurimi. Hetues me disa procese.
45. Dionis Mërkuri- Lindur në vitin 1931 në Katakolo, Greqi. Oficer Sigurimi. Hetues me disa procese.

 

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s