Qeveria në zi/ Bota shpall Edi Ramën lider global të korrupsionit.

Java që lamë pas u karakterizuar me dy lajmë të zymta, për rritjen e nivelit të vjedhjes nga kjo qeveri, por që të dy lajmet u përzien me mjegullën e madhe të skandaleve, arrestimeve, akuzave politike dhe teatrit të qeverisë. Bëhet fjalë për dy sondazhe, të realizuara nga organizma prestigjioze dhe të besueshme, që flasin […]Read Post ›

Advertisements

Viti 1934/ Gjylo Hoxha, nëna e Enverit jepte fajde me napolona floriri me 12% kamatë.

Nga Vasfi BARUTI Shpallje-Ankandi, për interesa të kreditores Gjylo Hoxha Zyra e Përmbarimit në Gjirokastër, me Nr. 157/34/ D. C., bën “Shpallje – Ankandi” në gazeta “Vatra” e datës 30 gusht 1934 dhe sipas procedurave ligjore Shpallja përsëritet dy herë me një vazhdimësi prej 45 ditë dhe ditën e fundit bëhej “shitja e arave” të […]Read Post ›

Advertisements

180 letra, për tu riatdhesuar në Jugosllavi.

78-vjeçari nga Gostivari i internuar në Seman, shkroi 180 letra për riatdhesim. Kastriot Dervishi/ Shqiptarët nga trojet shqiptare në Jugosllavi, të cilët emigruan për arsye politike në Shqipëri, u keqtrajtuan në mënyrën më të pabesueshme nga regjimi komunist i E.Hoxhës. Në kampet e Llakatundit, Semanit, si dhe në Shijak, ata kaluan në disa procese keqtrajtimesh […]Read Post ›

Advertisements

Karta ruse ‘varroset’ nga Kongresi në SHBA, Rama vazhdon sulmin si Donkishoti.

Komisioni i Kongresit për Shërbimet Inteligjente deklaroi të hënën, në datën 12 mars 2018, se “nuk u gjet asnjë fakt apo provë që të tregonte ndërhyrjen ruse në fushatën e Trump dhe prandaj faza e pyetjeve për këtë hetim u përmbyll.” Konkretisht u deklarua se “nuk u gjet asnjë ndërhyrje, lidhje apo konspiracion mes fushatës […]Read Post ›

Advertisements

Hashash, kokainë, emigrim

Kryeministri i Shqipërisë ka gjetur te lidhja e supozuar ruse e Lulzim Bashës, mundësinë për të dalë nga situata e vështirë ku e futi operacioni i kapjes së 613 kg kokainë në Durrës. Edhe pse Policia e Shtetit ka qenë më e matur në deklarimet e veta, kryeministri po kërkon të marrë flamurin e luftëtarit […]Read Post ›

Advertisements

Spiuni kodosh, Palush Koliqi.

PORTRETI KRIMINAL I HILMI SEITIT Nga Fritz Radovani Në datën 10 maj 1950, rreth orës 22:00, një krismë jo e zakonshme e derës së shtëpisë më zgjoi nga gjumi… Nana doli në korridor dhe pyeti: Kush asht..? U ndigjue një za i panjohtun burri, që tha: “Hape portën, jemi Sigurimi i Shtetit!”. Nana hapi derën […]Read Post ›

Advertisements

Studiuesi publikon dokumentin/ Si i shpëtoi komandanti i Ballit, hebrenjtë e Beratit.

Studiuesi Erald Kapri ka publikuar në rrjetet sociale një dokument përmes të cilit provohet se si Kadri Cakrani ka shpëtuar hebrenjtë e Beratit. “Për herë të parë zbulohet një letër e rrallë nga lufta e cila hedh dritë mbi shpëtimin e mbi 2 mijë hebrenjve në Shqipëri. Bëhet fjalë për qindra hebrentë e Beratit të […]Read Post ›

Advertisements

Lluksi i familjes Gjiknuri, apartamente 300.000 euroshe dhe udhëtime egzotike në Mauritius…

Pak kohë më parë, gazetarët e Portalit – Tpz.al zbuluan një hije skandali me deklarimin e të ardhurave të familjes pasanike të Damian Gjiknurit. Padyshim një nga ministrat më të rrezikuar nga SPAK-u, që fillon sëshpejti punë. Sipas Tpz.al, Ministri i Energjisë, Industrisë dhe Transporteve, Damian Gjiknuri, ka rritur ndjeshëm të ardhurat dhe shpenzimet gjatë […]Read Post ›

Advertisements

Lluksi i ish Of/të ShIK_ut,Gjiknuri, apartamente 300.000 euroshe dhe udhëtime egzotike në Mauritius…

Përpara se sa të rekrutohej nga Rama, thuhet se Gjiknuri, si ish punonjës i Shik, ka patur aty, një karierë të “shkëlqyer” dhe mbresëlënëse, ku dhe janë shënuar edhe aty rekorde të papara, që lidhen sigurisht me detyrën përkatëse. Lluksi i familjes Gjiknuri, apartamente 300.000 euroshe dhe udhëtime egzotike në Mauritius… Pak kohë më parë, […]Read Post ›

Advertisements

Si u mbytën anijet për disa dhrami.

Një gjë më habit, ata oficera që u larguan nga detyrat, më 28 Shkurt, nga vënd komanda e bazës së Vlorës , Fitim Halili, Roland Nasto, Mitat Islami, etj drejtojnë sot Flotën, apo oficerat që rrëmbyen anijet e tyre luftarake për në Itali, dhe disa nga këta u vunë në shërbim të tyre, ngrihen në […]Read Post ›

Advertisements